piątek, 6 czerwca, 2025

Dni Grunwaldu i inscenizacja bitwy? Niestety, nie w tym roku

To zła wiadomość dla fanów inscenizacji historycznych: podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym Dni Grunwaldu oraz towarzysząca im inscenizacja bitwy nie odbędą się. Powodem jest oczywiście zagrożenie związane z koronawirusem.

W oświadczeniu marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Przewodniczącego Zarządu Fundacji Grunwald Henryka Kacprzyka i Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Szymona Dreja czytamy:

Od wielu lat rocznica Bitwy pod Grunwaldem jest świętem, które skupia uwagę miłośników historii z całego świata, a także gromadzi na Warmii i Mazurach dziesiątki tysięcy widzów i uczestników średniowiecznej inscenizacji.

Mamy świadomość, jak bardzo po długich miesiącach społecznej izolacji wszyscy wyczekujemy wielkich wydarzeń i powrotu do normalności. Jednak w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy.

Dla uczczenia pamięci o Bitwie pod Grunwaldem, w 611. rocznicę chwały polsko-litewskiego oręża, zostanie zorganizowany, w odpowiednim reżimie sanitarnym, uroczysty apel z udziałem oficjalnych delegacji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

8 czerwca 2025 r. | godz. 12:00–17:00 | Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

XIV Noc Muzeów

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza 17 maja o godz....

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...