poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiła lista 124 polskich ofiar Wielkiego Terroru

Delegacja Muzeum Pamięci Sybiru wzięła udział w I Kongresie Archiwistów „Otwarte Społeczeństwo – Otwarte Archiwa”, który odbył się w Kazachstanie w dniach 18–21 października 2022 r. O swoich doświadczeniach i możliwościach współpracy międzynarodowej dyskutowali przedstawiciele licznych instytucji z Kazachstanu, Chin, Francji, Jordanii, Kirgistanu, Kolumbii, Korei Południowej, Polski, Rosji, Turcji, USA i Uzbekistanu.

Uczestnicy Kongresu odbyli serię wizyt studyjnych w kazachstańskich archiwach i muzeach. Szczególny wymiar miał pobyt w Muzeum Ofiar Represji Politycznych w Kazachstanie, które mieści się niedaleko Ałmaty, w miejscowości Żanałyk (Жаналык). W bezimiennych, zbiorowych mogiłach, pogrzebano tam tysiące ofiar Wielkiego Terroru, różnych narodowości. Polska delegacja, w skład której oprócz Muzeum Pamięci Sybiru wchodzili przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej, Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, otrzymała listę ustalonych ofiar narodowości polskiej pochowanych w tym miejscu. Spis 124 nazwisk wraz z krótkimi biogramami represjonowanych odebrał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. Analogiczną listę z ofiarami narodowości koreańskiej otrzymała delegacja z Korei Południowej.

I Kongres Archiwistów w Kazachstanie przeszedł do historii, ale nawiązane kontakty i pomysły na współpracę będą z pewnością procentować w przyszłości.

Z listą 124 nazwisk i biogramami można zapoznać się na stronie www i Facebooku Muzeum Pamięci Sybiru:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...