niedziela, 22 grudnia, 2024

Dr Karol Nawrocki wiceprezesem IPN

1 czerwca 2021 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzja o powołaniu została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie przez Kolegium Instytutu.

Obecnym priorytetowym zadaniem dr. Nawrockiego na stanowisku wiceprezesa IPN będzie realizacja międzynarodowego projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlak Nadziei” opowiadającego o losach ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy armii gen. Andersa, którzy pełni nadziei na powrót do domu przemierzyli 3 kontynenty, zwyciężając Niemców pod Monte Cassino, Bolonią czy Ankoną. Projekt ten został przedstawiony przez dr. Nawrockiego w trakcie przesłuchania kandydatów na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przez Kolegium IPN dn. 27 kwietnia br.

W ramach zapowiedzianego przez dr. Karola Nawrockiego projektu, historia tego szczególnego dla polskiego narodu doświadczenia zostanie opowiedziana i upamiętniona m.in. w miejscach znajdujących się na szlaku wędrówki armii gen. Władysława Andersa.  Realizacja międzynarodowego projektu wpisuje się w wieloletnie zaangażowanie dr. Nawrockiego w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej za granicą. Inspiracją dla projektu „Szlak Nadziei” był zainicjowany i koordynowany przez dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wspólnie realizowany wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2019 r. międzynarodowy projekt wystawienniczy „Fighting and Suffering”, który stał się największą tego typu akcją informacyjną w historii polskiej dyplomacji. Przedsięwzięcie to umożliwiło zaprezentowanie opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach.

Realizacja międzynarodowego projektu „Szlak Nadziei” będzie połączeniem synergii dwóch państwowych instytucji, jakimi są Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dzięki wykorzystaniu potencjału naukowego, edukacyjnego, zarządczego oraz formalnego obu Instytucji, opowieść o wędrówce Polaków wraz z armią gen. Władysława Andersa, będąca symbolem niepodległej postawy i determinacji, jak i tragedii polskich obywateli, którzy zmarli w jej trakcie, będzie mogła wybrzmieć oraz zostać uzupełniona o liczne nowe, nieznane na ten moment fakty.

Jak informuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nowe obowiązki dr. Karola Nawrockiego nie wpłyną na dynamikę pracy placówki, w tym na realizację inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przebiegającej zgodnie z planem przedstawionym w trakcie prezentacji Założeń Programowych dn. 25 sierpnia 2020 r. Udział dr. Karola Nawrockiego w pracach Muzeum oraz Instytutu pozwoli na realizację istotnych i przełomowych przedsięwzięć, w tym działań na rzecz przywrócenia i pielęgnowania pamięci o polskiej historii w środowisku międzynarodowym.

Dotychczasowy zastępca prezesa IPN – Jan Baster przestał pełnić tę funkcję w związku z planowanym przejściem na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...