poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Duch gdyńskiego modernizmu

Dziedzictwo modernizmu to skarb nie do przecenienia. Gdynianie zaakceptowali ten styl do tego stopnia, że nazywają go często „gdyńskim” i kochają jak wszystko, co miejscowe. Od wtorku, 20 lipca wystawę ikon modernistycznego dziedzictwa można obejrzeć w gdyńskim InfoBoksie.

Modernizm to styl w architekturze XX wieku. W Gdyni rozpowszechnił się wyjątkowo szeroko. W powstającym od podstaw mieście, stanowiącym zaplecze budowanego portu, były po temu warunki lepsze niż w jakimkolwiek innym europejskim ośrodku. Trzeba było w szybkim tempie zbudować wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania miasta. To czasy, gdy młodzi architekci – często od razu po studiach – mogli tu realizować swoje wizje, powstające pod wpływem manifestów i wzorów płynących z Europy, a głównie z Niemiec, Francji i Holandii.

– Gdynia to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, nie tylko pod względem urbanistycznym, bo to nie ulega wątpliwości. Od wielu lat elementem, który szczególnie mocno kształtuje charakter naszego miasta jest duch modernizmu, a także szeroko pojęte idee Bauhausu. A teraz w InfoBoksie pokazujemy gdyński modernizm na różne sposoby: najciekawsze obiekty i ich twórców. I to, co je łączy z najbardziej ikonicznymi dokonaniami modernizmu w Europie i na świecie. Bo przeszłość jest fundamentem, ale warto jej nadać nowe znaczenie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wystawa modernizmu w InfoBoksie, fot. Magdalena Śliżewska
fot. Magdalena Śliżewska

Na wystawie w InfoBoksie zobaczymy m.in. modele: Biurowca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, późniejszego PLO, domu mieszkalnego Funduszu Emerytalnego Pracowników BGK, Domu Juliusza Rubla czy Hali Targowej.

Ekspozycję ozdabia neon, zaprojektowany przez warszawskiego artystę Maurycego Gomulickiego na zamówienie zespołu kuratorskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (dla potrzeb prezentowanej również w Muzeum Miasta Gdyni wystawy „Gdynia – Tel Awiw”). Instalacja przedstawia dwa transatlantyki na morzu, oświetlone promieniami zachodzącego słońca. Projekt nawiązuje do dziedzictwa nadmorskiego miasta, skąd dziesiątki statków – między innymi linii żeglugowych „Gdynia-Ameryka” (GAL) – wypływały w świat. 
Uzupełnieniem wystawy i jej ogromną wartością są prezentowane materiały multimedialne. Pokazują źródła, z których czerpali natchnienie gdyńscy architekci, prezentując najbardziej znane dzieła światowego modernizmu i ludzi, którzy je tworzyli.

Wystawę ikon modernistycznego dziedzictwa Gdyni można obejrzeć w InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...