środa, 22 stycznia, 2025

Dumni z Powstańców – trwa VII edycja kampanii BohaterON

1 sierpnia ruszyła VII edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię, której celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Obecna edycja kampanii stawia na większą obecność w internecie i budowanie wirtualnej społeczności – na stronie internetowej www.dumnizpowstańców.pl przez 63 dni można zamieszczać wpisy związane z wdzięcznością i pamięcią bohaterów Powstania Warszawskiego. Przyznane też zostaną kolejne BohaterONy, czyli nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.

Tegoroczna edycja BohaterONu ma nowy, bezpłatny, wirtualny wymiar. W ramach projektu Dumni z Powstańców powstała specjalna strona internetowa, na której każda osoba będzie mogła zamieścić własny wpis, wyrazić wdzięczność Powstańcom Warszawskim za pomocą słów, zdjęć, filmów. Będzie można też oznaczyć swoje miasto i zaprosić innych do udziału w kampanii w mediach społecznościowych. Akcja potrwa 63 dni w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego. Po 2 października możliwość dodawania wpisów zostanie zamknięta aż do 1 sierpnia następnego roku.

– W tej edycji kampanii odwołujemy się do internautów z Polski, aby rozszerzyć zasięg, budować społeczność dumną z naszej historii i maksymalnie przedłużyć pamięć o bohaterach walk sprzed 78 lat. Naszym marzeniem jest, żeby na internetowej mapie pojawiło się jak najwięcej znaczników z różnych zakątków Polski symbolizujących dowody pamięci, dodawanych zarówno przez osoby prywatne, jak i instytucje, firmy czy szkoły. W planach mamy rozszerzenie znaczników poza granice Polski – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii „BohaterON – włącz historię”.

Strona www.dumnizpowstańców.pl to nowa forma akcji Kartka dla Powstańca, która towarzyszyła poprzednim edycjom BohaterONu. W jej ramach przesłanie „Pamiętamy i jesteśmy dumni z tego, co dla nas zrobili” zawarte zostało w ponad milionie kartek, listów i laurek wysłanych do Powstańców Warszawskich. Organizatorzy liczą, że zmiana formuły i nowy wymiar Kartki dla Powstańca zaangażuje nowych odbiorców i zwiększy zasięg akcji.

Tradycyjne kartki do Powstańców nadal będą wykonywane i wysyłane, ale wyłącznie przez dzieci przebywające w szpitalach. Wirtualne miejsce pamięci jest odpowiedzią na sugestie zgłaszane organizatorom przez odbiorców kampanii – w szczególności przez Powstańców Warszawskich.

Portal www.dumnizpowstańców.pl od 1 września będzie też ważnym elementem działań edukacyjnych. Uczniowie szkół, które zgłoszą się do projektu BohaterON w Twojej Szkole, będą mieli możliwość zamieszczenia wpisu w oparciu o scenariusze zajęć. Dodatkowo organizatorzy uruchomią platformę www.BohaterONwTwojejSzkole.pl, na której nauczyciele będą mogli nie tylko znaleźć scenariusze i materiały do zajęć na temat Powstania Warszawskiego, ale również dodać własne, sprawdzone metody i konspekty poruszające zagadnienia z historii Polski XX wieku. Jak co roku, na nauczycieli czeka również seminarium organizowane w Warszawie.

W internecie również odbywa się zbiórka funduszy na rzecz Powstańców Warszawskich. Znajduje się pod linkiem www.zrzutka.pl/bohateron i potrwa do 2 października, czyli symbolicznie do ostatniego dnia walk toczących się w Warszawie 78 lat temu. Zbiórkę można wspierać nie tylko poprzez wpłaty pieniężne i udostępnienia, ale również zakładając własne skarbonki na rzecz zrzutki, do czego organizator zaprasza zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje non profit, instytucje i firmy.

W ramach kampanii BohaterON dotychczas przeznaczono ponad 1,5 mln złotych na wsparcie bohaterów walk o stolicę. Pomoc jest całoroczna i obejmuje bezpośrednie wsparcie, m.in. w zakresie codziennych obowiązków, koordynacji pomocy medycznej, zapewnianie środków higienicznych oraz medycznych, finansowanie dodatkowych godzin opieki, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc w drobnych remontach, dostawę obiadów.

BohaterONy 2022 – nowa odsłona – nagradzamy opowiadanie historii i współczesny patriotyzm

Organizatorzy kampanii zapraszają też do wzięcia udziału w IV edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Jej celem jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz działalność i edukację historyczno-patriotyczną, a także od tego roku współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości tak ważnych dla Powstańców Warszawskich. Oceniane będą działania z okresu od 1 sierpnia 2021 r. do 31 lipca 2022 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, biznesu, historyków i ambasadorów kampanii „BohaterON – włącz historię”. Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy. Internauci w głosowaniu online w każdej kategorii przyznają również Złote BohaterONy Publiczności.

– Jak co roku chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski XX wieku: społeczników, pasjonatów, artystów, dziennikarzy, instytucje, firmy – wszystkich, którzy swoim zapałem i zaangażowaniem sprawiają, że historia staje się ciekawa i przystępnie podana. Zdecydowaliśmy się w tym roku rozszerzyć ocenianą działalność. Czekamy również na zgłoszenia tych, którzy w sposób szczególny działali np. na rzecz walki z epidemią Covid-19, czy też działają na rzecz pomocy Ukraińcom i Ukrainie. Patriotyzm dziś przybiera zupełnie inny wymiar, a wojna już nie jest nam tak odległa i nierealna – wyjaśnia Łesiuk-Krajewska.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.bohateron.pl.

Kalendarium wydarzeń VII edycji kampanii „BohaterON – włącz historię”

Dumni z Powstańców:

01.09 – 02.10 możliwość dodawania wpisów na platformie www.dumnizpowstańców.pl

Nagroda BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich:

● 01.08 – 02.10 przyjmowanie zgłoszeń poprzez formularz na www.bohateron.pl

● 24.10 – 04.11. Głosowanie Kapituły

● 21.10 – 04.11 Głosowanie internautów

● 25.11 wręczenie nagród podczas Gali Nagrody

BohaterON w Twojej Szkole:

01.09 – 02.10 przyjmowanie zgłoszeń szkół

01.09 – 10.09 rekrutacja nauczycieli na seminarium dla nauczycieli

Ogólnopolska zbiórka na pomoc Powstańcom Warszawskim:

02.07-02.10 zbiórka aktywna pod linkiem www.zrzutka.pl/bohateron


Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie: www.BohaterON.pl oraz w mediach społecznościowych:

YouTube 

Facebook 

Instagram 

Twitter 

ŹródłoBohaterON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...