czwartek, 24 kwietnia, 2025

Dwie nowe ekspozycje łódzkich muzeów

Dwie łódzkie placówki: Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych już wkrótce zaproszą zwiedzających na nowe wystawy.

Interaktywna wystawa „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce” powstaje na trzech kondygnacjach najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A. Będzie poświęcona przemysłowi włókienniczemu, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi i podzielona na trzy główne tematy: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda.

Odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny: od naturalnych surowców, po gotowe tkaniny i ubiory. Wystawę uzupełnią filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów, tkanin i maszyn. Wystawa powstanie dzięki pozyskaniu 165 tys. zł. z programu „Wspieranie działań muzealnych” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bardzo się cieszymy z pozyskanych środków, to dla nas dobry początek tego roku. Pieniądze z programu są kolejną finansową „cegiełką” składającą się na budżet wystawy stałej w budynku A, nad którą nasz zespół pracuje już od dwóch lat. Odwiedzających na jej oglądanie zaprosimy jesienią tego roku

mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach środków pozyskanych z tego samego programu zrealizuje w tym roku projekt „Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów”. Jego główną częścią będzie wystawa stała „Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)”, która opowie o dziejach obozu cygańskiego utworzonego w czasie II Wojny Światowej. W okresie od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti. Z powodu ekstremalnych warunków zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów, a otwarcie planowane jest na 5 listopada – w rocznicę przybycia pierwszej grupy Romów do Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny: spacery (oprowadzania) tematyczne, cykl wykładów i spotkań z polskimi cyganologami poświęconych problematyce romskiej oraz konferencja popularnonaukowa, zorganizowana wspólnie z Centrum Badań Żydowskich UŁ, poświęcona deportacji ludności do getta łódzkiego w 1941 r.

Na realizację projektu MTN pozyskało z MKIDN środki w wysokości 44 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...