piątek, 20 grudnia, 2024

Dwie nowe ekspozycje łódzkich muzeów

Dwie łódzkie placówki: Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych już wkrótce zaproszą zwiedzających na nowe wystawy.

Interaktywna wystawa „Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce” powstaje na trzech kondygnacjach najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A. Będzie poświęcona przemysłowi włókienniczemu, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi i podzielona na trzy główne tematy: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda.

Odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny: od naturalnych surowców, po gotowe tkaniny i ubiory. Wystawę uzupełnią filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów, tkanin i maszyn. Wystawa powstanie dzięki pozyskaniu 165 tys. zł. z programu „Wspieranie działań muzealnych” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bardzo się cieszymy z pozyskanych środków, to dla nas dobry początek tego roku. Pieniądze z programu są kolejną finansową „cegiełką” składającą się na budżet wystawy stałej w budynku A, nad którą nasz zespół pracuje już od dwóch lat. Odwiedzających na jej oglądanie zaprosimy jesienią tego roku

mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach środków pozyskanych z tego samego programu zrealizuje w tym roku projekt „Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów”. Jego główną częścią będzie wystawa stała „Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)”, która opowie o dziejach obozu cygańskiego utworzonego w czasie II Wojny Światowej. W okresie od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti. Z powodu ekstremalnych warunków zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów, a otwarcie planowane jest na 5 listopada – w rocznicę przybycia pierwszej grupy Romów do Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny: spacery (oprowadzania) tematyczne, cykl wykładów i spotkań z polskimi cyganologami poświęconych problematyce romskiej oraz konferencja popularnonaukowa, zorganizowana wspólnie z Centrum Badań Żydowskich UŁ, poświęcona deportacji ludności do getta łódzkiego w 1941 r.

Na realizację projektu MTN pozyskało z MKIDN środki w wysokości 44 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...