czwartek, 15 maja, 2025

Dwór w Nowych Iganiach siedzibą muzeum

W zabytkowym dworze w Nowych Iganiach powstanie Muzeum Powstania Listopadowego – oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dwór kupił właśnie samorząd Mazowsza.

Pochodzący z 1828 roku dwór w Iganiach jest obecnie opuszczony i zaniedbany. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, budynek wymaga renowacji i nadania mu nowych funkcji.

Dwór w Nowych Iganiach to dla wielu mieszkańców Siedlec i powiatu siedleckiego szczególne miejsce. Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń i kojarzył się z bohaterstwem oraz nadzieją, bo w 1831 r. w Iganiach odbyła się jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania listopadowego. Dzisiaj budynek potrzebuje wsparcia, aby mógł powrócić do dawnej świetności. Dlatego też zakupiliśmy tę nieruchomość i dołożymy wszelkich starań, aby współczesne i przyszłe pokolenia, patrząc na odrestaurowany dwór, mogły wracać myślami do naszej historii.

Po remoncie w dworze powstanie Muzeum Powstania Listopadowego, które będzie oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. 

Wspólnie z konserwatorem zabytków, historykami i ekspertami musimy zastanowić się, w jaki sposób zaadaptować tę przestrzeń. Zależy nam, aby Iganie stały się centrum muzealnym, kulturalnym i naukowym

podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

Jak zaznacza Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, miejsce ma ogromny potencjał i daje szerokie możliwości wykorzystania.

Przede wszystkim planujemy stworzyć tu Muzeum Powstania Listopadowego, które można nazwać inaczej – Muzeum Ostatniej Szansy. Powstanie listopadowe było bowiem ostatnim, w którym starły się regularne armie – polska i rosyjska. Po odbudowie, w dworze mieściłaby się ekspozycja historyczna. Jesteśmy w trakcie rozmów z prywatnymi właścicielami kolekcji z tego okresu. Jednak musimy zacząć od inwentaryzacji obiektu i przygotowania z udziałem konserwatora zabytków harmonogramu odbudowy. Zależy nam też na tym, aby w nasze działania włączyć mieszkańców Igań i lokalne środowiska

podsumowuje dyrektor muzeum.

W planach jest również stworzenie na przylegającej działce rolniczej parku dostosowanego do planowanych rekonstrukcji bitwy pod Iganiami, rozszerzenie działań dotyczących powstań narodowych w regionie oraz opracowanie szlaku turystycznego z Kotunia, przez Iganie, Siedlce, do Dąbrowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...