czwartek, 7 listopada, 2024

Dyrektorzy pozostają na stanowiskach

Agata Wąsowska-Pawlik oraz Janusz Trupinda pozostaną dyrektorami w swoich jednostkach (odpowiednio: Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz Muzeum Zamkowym w Malborku). Ich kolejne kadencje rozpoczną się z początkiem stycznia 2023 roku.

Agata Wąsowska-Pawlik jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, była też stypendystką m.in. Departamentu Stanu USA i Tokyo University for Foreign Studies. Z MCK jest związana od 1996 roku, a w roku 2018 objęła stanowisko jego dyrektora. W 2018 roku była narodowym koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. W roku 2022 została wybrana do Rady Europa Nostra i zarządu Międzynarodowej Sieci Instytutów Badawczych Historii Sztuki RIHA. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Zasiada w radach krakowskich muzeów: Muzeum Etnograficznego, Muzeum Fotografii, Muzeum Krakowa i MOCAK-u. W 2018 roku została odznaczona Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2020 – Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.

Nowa, pięcioletnia kadencja Agaty Wąsowskiej-Pawlik na stanowisku dyrektorki MCK rozpocznie się 2 stycznia 2023r.


Dr hab. Janusz Trupinda w latach 2000-2011 był kierownikiem Działu Historii oraz wicedyrektorem ds. naukowo-konserwatorskich w Muzeum Zamkowym w Malborku. Następnie do 2017 roku kierował Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a od 1 stycznia 2018 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku.

fot. Danuta Matloch, MKiDN, CC BY-NC-ND 3.0

Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018-2021), a także Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku (2017-2021). W 2021 roku został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Komisji kwalifikacyjnej do spraw opiniowania wniosków o stwierdzenie posiadania dorobku zawodowego wymaganego na stanowisku kustosza dyplomowanego i kustosza. Obecnie jest członkiem rad muzeów przy Muzeum Historycznym w Ełku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dr hab. Janusz Trupinda jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, popularno-naukowych, artykułów, recenzji i polemik, głównie z zakresu historii Zakonu Krzyżackiego, relacji polsko-krzyżackich, historii i architektury zamków krzyżackich. Jest także organizatorem międzynarodowych konferencji naukowych, m.in.: „Kancelarie krzyżackie. Stan badań i perspektywy badawcze” (Malbork 2001), „Kancelaria wielkich mistrzów i polska kancelaria królewska w XV w.” (Malbork 2004), „Dziedzictwo kulturowe zakonu krzyżackiego w Europie” (Malbork 2008), „Grunwald, Tannenberg, Zalgiris” (Malbork – Kraków, 2010), a także wystaw, wśród których ostatnie to „Sapientia aedificavit sibi domum. Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach” (Malbork 2019) oraz „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum” (Malbork 2022).

Siedmioletnia kadencja dr. Janusza Trupindy na stanowisku dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku rozpocznie się 1 stycznia 2023r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...