piątek, 8 listopada, 2024

Dziedzictwo Arystotelesa na wystawie w Nowym Jorku

The New-York Historical Society prezentuje wystawę Arystoteles: Od starożytności do współczesności, prezentującą ponad 30 rzadkich książek i rękopisów – wiele z nich po raz pierwszy udostępnionych publicznie – z kolekcji Martina J. Grossa.

Centralnym punktem ekspozycji jest wielotomowe wydanie dzieł Arystotelesa w języku greckim autorstwa znanego drukarza i wydawcy Aldusa Manutiusa z Wenecji, który zmarł w 1515 roku. Liczne adnotacje do książek i rękopisów ujawniają, jak uczeni we wczesnej nowożytnej Europie (1500-1800) przekazywali filozofię Arystotelesa ze Stagiry (384-322 p.n.e.).

Arystoteles wniósł wkład w niezliczone dziedziny, w tym między innymi logikę, etykę, teorię polityczną, retorykę, nauki przyrodnicze, psychologię, ekonomię i astronomię. Prezentowane na wystawie prace pokazują, w jaki sposób wiedza jest przekazywana przez wieki i wpajana nowym pokoleniom

mówi dr Louise Mirrer, prezes i dyrektor generalny New-York Historical.

Wykłady Arystotelesa wygłoszone w liceum — szkole, którą założył w Atenach w 335 roku p.n.e. — zostały uwiecznione w notatkach jego uczniów i były przekazywane na przestrzeni wieków. Arystoteles: Od starożytności do ery nowożytnej skupia się właśnie na procesie przekazu: na tym, jak prace filozofa były kopiowane i przepisywane, a później drukowane i przedrukowywane. Poprzez tłumaczenia, komentarze, wykłady i adnotacje pisarstwo Arystotelesa było udostępniane i omawiane na niemal całym świecie. Prezentowane na wystawie rękopisy pokazują, jak nauczyciele, studenci i wykładowcy na przestrzeni wieków rozpowszechniali jego idee w wielu językach, w tym hiszpańskim, portugalskim i francuskim.

Najważniejszym obiektem wystawy jest wydanie dzieł Arystotelesa autorstwa Aldusa Piusa Manutiusa. Manutius studiował u bizantyjskich uczonych, którzy przywieźli ze sobą z Konstantynopola wiele rękopisów greckich nieznanych wcześniej w Europie. Postanowił połączyć własną wiedzę o starożytnych autorach z chęcią drukowania książek zawierających klasyczną literaturę starożytnego świata. Zaczął drukować i publikować dzieła greckie i rzymskie w oryginalnych językach, po raz pierwszy szeroko udostępniając je światu zachodniemu. Jego wydanie dzieł Arystotelesa było szczególnie ważne – pięć prezentowanych na wystawie tomów w języku greckim wyróżnia się obszernym komentarzem pozostawionym przez trzech różnych czytelników odpowiadających Arystotelesowi.

Kolejną atrakcją są adnotacje Francesco Buonamiciego, które pojawiają się w komentarzu do dzieła Arystotelesa Posterior Analytic. Adnotacje Buonamiciego mogą stanowić brakujące ogniwo między fizyką Arystotelesa a wyłaniającą się nową nauką tamtych czasów. 

Wystawa będzie czynna od 10 września do 2 stycznia 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...