niedziela, 19 stycznia, 2025

Dzieje się! Jesień i zima w Muzeum Warszawy

Ciekawe i ciekawi Warszawy, jej historii, teraźniejszości i przyszłości z pewnością znajdą coś dla siebie wśród propozycji Muzeum Warszawy na ostatnie miesiące 2021 roku. Różne perspektywy i punkty widzenia, inspirujące postaci i zaskakujące opowieści, a przede wszystkim miłe spędzenie czasu – nie tylko na wystawach.

Muzeum Warszawy zaprasza do udziału w spotkaniach, debatach, wykładach, warsztatach… A to tylko kilka propozycji z bogatego programu! Od września kontynuowane będą znane i lubiane cykle, jak wykłady Miasto i jego muzeum, rozmowy Nowa miejskość Warszawy, cotygodniowe oprowadzania po wystawach i Szkicownik warszawski. A w ramach premierowych wydarzeń poznamy Bliski Wschód od kuchni czy Tajemnice muzealnych kamienic. Wiele będzie się działo wokół wystaw czasowych, ukażą się także trzy ważne publikacje książkowe, a swoją premierę będą mieć nowe odcinki podcastów.

Centrum Interpretacji Zabytku kontynuuje działalność edukacyjną skupioną wokół popularyzacji zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym UNESCO, tematyką varsavianistyczną, ideami nowej miejskości oraz aktywnością NGOsów w Warszawie. Zadania te realizowane są w formie wykładów, debat i dyskusji, prowadzonych zdalnie i hybrydowo.

Grzegorz Piątek opowiadać będzie o architekturze Warszawy w nowym cyklu wykładów Rekonstrukcje i konstrukcje. Architektura Warszawy i przepisywanie historii, dr Magdalena El-Ghamari zaprosi w podróż na Bliski Wschód od kuchni, dr Paweł E. Weszpiński poprowadzi seminarium varsavianistyczne, a prof. Błażej Brzostek, autor najnowszej biografii stolicy, przybliży wybrane momenty historii Warszawy i podyskutuje o niej z zaproszonymi gośćmi. Wykłady prof. Leśniakowskiej dotyczyć będą fenomenu Wystaw Światowych.

W czwartki odbędą się oprowadzania po ekspozycji stałej Centrum Interpretacji Zabytku pod tytułem Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta, która przedstawia losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Koncentruje się na jej odbudowie i wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po uprzednim umówieniu się będzie też możliwość oprowadzania w języku angielskim i hiszpańskim.
Więcej informacji: https://ciz.muzeumwarszawy.pl/


Miasto tworzą obywatele to cykl spotkań i warsztatów, który pokazuje, jakie mechanizmy rządzą funkcjonowaniem miasta i jak mieć na nie wpływ. Dajemy narzędzia do podejmowania inicjatyw, chcemy, by coraz więcej mieszkańców i mieszkanek Warszawy zyskało wiedzę o współtworzeniu miasta. Zapraszamy na warsztaty dla samorządów szkolnych uczące współdziałania i komunikacji, warsztaty dla uczniów i uczennic z projektowania, nauki współdecydowania i wielokulturowości oraz na wykłady dla dorosłych, na których opowiemy, jak działa miasto, przedstawimy narzędzia i metody współdecydowania i współdziałania.
Więcej informacji: https://muzeumwarszawy.pl/obywatele/


Na ekspozycję stałą w siedzibie głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta składają się Dane warszawskie, Dzieje kamienic i Rzeczy warszawskie. Dorosłych zapraszamy na Niedziele z opowieścią, a całe rodziny na znane i lubiane warsztaty Poszukiwacze rzeczy i Szkicownik warszawski, a także na wędrówki po tajemniczych zakątkach Muzeum Od piwnicy aż po strych – Poznaj tajemnice muzealnych kamienic. Do każdej z wystaw czasowych (szczegóły poniżej) również jest przygotowany obszerny i ciekawy program towarzyszący: oprowadzania, wykłady, spacery, pokazy filmowe i warsztaty dla starszych i młodszych.

Przygoda, odkrywanie i wędrowanie z najbliższymi lub samodzielnie to istota Spacerów warszawskich. Proponujemy mikrowyprawy, które umożliwią oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale bez potrzeby organizowania dalekich podróży. Pomogą w tym udostępnione na stronie mapy i nagrania. Do 14 spacerów jesienią dołączą kolejne trasy.

Od września dostępna będzie również nowa oferta lekcji muzealnych w siedzibie głównej i oddziałach, a także wirtualnie. Zapraszamy na lekcje stacjonarne, które odbywają się w muzeum, w bliskim kontakcie z dziełami sztuki i przedmiotami użytkowymi z dawnych czasów. Na spacerach pokażemy miasto żywe, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością, zaś lekcje wirtualne to okazja do poznania fenomenu Warszawy bez wychodzenia ze szkoły lub z domu.
Więcej informacji: https://muzeumwarszawy.pl/kategoria/dzialalnosc-edukacyjna/


Jesienią ruszy nabór do Zespołu Wolontariuszy i Wolontariuszek Muzeum Warszawy. Chęć do działania i wspólnego poznawania Warszawy, zainteresowanie kulturą, historią i współczesnością miasta – tego oczekujemy. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i możliwość zdobycia nowego doświadczenia. Będzie to również szansa na poznanie muzeum od kuchni, w tym kulisów prac nad wystawami czy kampaniami promocyjnymi.


Aktualne wystawy czasowe:

Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji – w siedzibie głównej Muzeum Warszawy do 3.10.2021.

Mimo że w mieście dzielimy przestrzeń z kilkoma tysiącami gatunków, na co dzień nie zauważamy nieludzkich współobywateli. Wystawa jest okazją do podjęcia tematu stałej i licznej obecności zwierząt w Warszawie. Na podstawie świadectw z różnych epok opowiadamy o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach. Zwierzęta od wieków były tu hodowane dla prestiżu, rozrywki, traktowane jak surowiec, używane jako siła robocza. Dbamy o domowych towarzyszy, obawiamy się intruzów, podglądamy dzikie gatunki, które odnalazły w mieście dogodne warunki do życia i są naszymi naturalnymi sąsiadami.

We wrześniu odbędą się cztery weekendowe warsztaty rodzinne: 4 września – Ze zwierzętami u fotografa; 18 września – Mieszkam tuż obok – dbaj o mnie!; 25 września – Warszawa zwierzęca oraz warsztaty specjalne na finisażu wystawy 2 października.

Na oprowadzania dla dorosłych i starszej młodzieży zapraszamy w każdą niedzielę o 13:00.

16 września zapraszamy na debatę online – Poznaj tajniki życia warszawskiej fauny. Dagny KrauzeGryz, Igor Siedlecki, Grzegorz Stopa zastanowią się, czego możemy nauczyć się od zwierząt żyjących w Warszawie i co jesteśmy winni warszawskim zwierzętom po dekadach naszej dominacji nad nimi.
Więcej informacji: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/zwierzeta-w-warszawie-tropem-relacji/

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka – w Muzeum Warszawskiej Pragi do 24.10.2021

Prawobrzeżna Warszawa, PRL i czas powolnej przebudowy. Wystawa pozwala podejrzeć ulice, podwórka i zakamarki dzielnicy sprzed 50 lat. To wtedy rozpoczął się proces przemian, który do dziś nie został zakończony.
We wrześniu i październiku zapraszamy na oprowadzania kuratorskie (wybrane czwartki) i spotkania na wystawie (wybrane niedziele) – to nowa formuła wspólnego oglądania wystawy, w której stawiamy na aktywny udział oraz interakcję między uczestniczkami i uczestnikami. Znajdź swój ulubiony kadr, bohatera lub mikrohistorię i podziel się z grupą swoimi spostrzeżeniami!

Odbędą się także trzy sobotnie spacery fotograficzne – terenowe warsztaty z uznanymi fotografkami
lub fotografami, którzy podzielą się swoją wiedzą i poprowadzą w kierunku najlepszych kadrów.

Do tego proponujemy wykłady i debaty (czwartki) – sześć wydarzeń online wokół medium fotografii
i prawobrzeżnej Warszawy.
Więcej informacji: https://muzeumpragi.pl/wystawa/praga-lat-70-fotografie-alberta-krystyniaka/

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz – w Muzeum Woli do 28.11.2021

Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy, a status ten zyskała po 1945 roku. Najnowszą wystawę czasową poświęcamy jednej z autorek tej przemiany. Ekspozycja pokaże projekty i realizacje pionierki architektury krajobrazu w Polsce odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów.

Jesienią zaprosimy na oprowadzania, warsztaty, spacery i wycieczki rowerowe – wokół postaci Aliny Scholtz, jej projektów i szeroko pojętej zieleni miejskiej. W listopadzie ukaże się monografia Aliny Scholtz, w której twórczynie i twórcy wystawy piszą o jej postaci i projektach z różnych perspektyw i w odniesieniu do współczesności. Książka będzie bogato ilustrowana, znajdzie się też w niej katalog wszystkich projektów Scholtz, do których udało się dotrzeć. To pierwsza książka w całości poświęcona projektantce zieleni w Polsce!
Więcej informacji: https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wystawa/wiecej-zieleni-projekty-aliny-scholtz/


Nadchodzące wystawy czasowe

Jak powraca las Sayama Ghosha – w nowej Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy 22.09.2021 – 30.01.2022

Jak powraca las to opowieść o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat: w Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. W dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany i warto przyglądać się im również z perspektywy sztuki, co czyni urodzony w Kalkucie Sayam Ghosh. Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania, warsztaty, wykłady i wycieczki.

Galeria Rynek 30 będzie polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta.

Wejście w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta.

Niewidoczne. Historie warszawskich służących – w siedzibie głównej Muzeum Warszawy
17.11.2021 – 20.03.2022

Służące. Pracownice domowe, które przez dekady funkcjonowały na zapleczu mieszczańskiej codzienności Warszawy. Te „do wszystkiego”, najchętniej zatrudniane w średniozamożnych domach. Przedstawimy standardy ich pracy i zakres obowiązków, relacje między służbą a „państwem”, warunki mieszkania, życie prywatne. Projekt, na który składa się także obszerna publikacja, sięga do czasów współczesnych i stawia pytania dotyczące pracy domowej dzisiaj. Wystawie towarzyszyć będzie program filmowy, debaty i oprowadzania, a także publikacja pod redakcją Zofii Rojek, kuratorki wystawy. Zaproszone badaczki i badacze zaprezentują różne perspektywy i poszerzone spojrzenie. Uzupełni je niezwykle bogaty materiał ilustracyjny.

Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia – w Muzeum Warszawskiej Pragi
1.12 – 20.03.2022

W wytwórni zabawek na Pradze od lat 20. XX wieku produkowano niezwykłe przedmioty. Projektowane przez Edwarda Manitusa wielofunkcyjne, kreatywne zabawki, pomoce szkolne i gadżety reklamowe dla firm wyróżniały się innowacyjnością i jakością wykonania. Do dziś zachwycają drewniane zwierzęta, będące jednocześnie opakowaniami czy pobudzające wyobraźnię układanki.

Wystawa będzie pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po wytwórni Edwarda Manitiusa. Ekspozycji towarzyszyć będzie zróżnicowany program wydarzeń, spotkań, warsztatów i działań edukacyjnych.


Nowy podcast i książka Muzeum Warszawy

W punkt. Rozmowy na mieście

Podcast W punkt. Rozmowy na mieście to nowy projekt zrealizowany we współpracy z Agnieszką Obszańską. W każdą wrześniową i październikową środę premiera nowej rozmowy z inspirującymi Warszawiankami i Warszawiakami. To kolejny, po Czy Warszawa jest? i Praskich audiohistoriach, ukłon w stronę pasjonatek i pasjonatów podcastów.
Więcej informacji: www.muzeumwarszawy.pl/podcasty

Wstecz. Historia Warszawy do początku Błażeja Brzostka – premiera 26.10.2021

Monumentalna i nowatorska historia Warszawy – pisana od czasów obecnych do początków biografia miasta pióra prof. Błażeja Brzostka. Książka jest długą podróżą w głąb czasu – czytelnik rozpoczyna lekturę od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru, zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta. Odwrócenie zwyczajowego porządku opowiadania historii pomaga autorowi wymknąć się tradycyjnej narracji i roli wszystkowiedzącego dziejopisa.


Nowe godziny otwarcia

Od września Muzeum Warszawy będzie otwarte od wtorku do niedzieli.

Siedziba główna Muzeum Warszawy i oddziały: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Centrum Interpretacji Zabytku – we wtorki, środy, piątki i niedziele w godzinach 11-18, a w czwartki i soboty 11-20.

Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Ordynariatu Polowego – zapraszają od wtorku do niedzieli między 10 a 18.

Zmiany w cenach biletów
Od 1 września Muzeum Warszawy wprowadza bilet uczniowski i bilet studencki. Cena: 5 zł, do nabycia w kasach, obowiązuje do 26 roku życia za okazaniem ważnej legitymacji ucznia/studenta przy indywidualnym zwiedzaniu.

Kolejna nowość to imienny bilet roczny. Dedykujemy go największym miłośniczkom i miłośnikom Muzeum Warszawy. W cenie 100 zł (ulgowy: 70 zł) oferujemy nielimitowane wejścia na każdą ekspozycję ważne 365 dni od daty zakupu.

Czwartek pozostaje dniem darmowego wstępu na wszystkie wystawy we wszystkich lokalizacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...