środa, 22 stycznia, 2025

ECS otwarte od 6 maja

Od 6 maja można znów zwiedzać Europejskie Centrum Solidarności. Będzie czynne przez cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli.

Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu.

Po sześciu tygodniach przymusowego zamknięcia z wielką radością i nadzieją wyglądamy gości. Mamy ogromną nadzieję, że nie będzie to stan przejściowy, a muzea pozostaną otwarte przez całe wakacje. Już krótkie otwarcie ECS w lutym i na początku marca dowiodło, jak wielu mieszkańców i przyjezdnych jest spragnionych żywego uczestnictwa w kulturze. W zaledwie cztery tygodnie, i to przy otwarciu wystawy stałej tylko przez cztery dni w tygodniu, odwiedziło nas cztery tysiące gości. Powtórzę więc: czekamy i zapraszamy!

mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wystawa stała ECS zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach ECS. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych. Prawdziwą atrakcją są Tablice 21 Postulatów Gdańskich, które w Sierpniu ’80 zawisły przy Bramie nr 2; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów; zrekonstruowana Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechana w stanie wojennym gąsienicami czołgów czy oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki „Frania”.

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą. Na wystawie prezentowane są mniej znane fotografie, dokumentujące dni sierpniowego strajku. To zdjęcia ok. 60 różnych autorów, które pochodzą z archiwum ECS i innych kolekcji, m.in. dwóch francuskich fotoreporterów: Jeana-Louisa Atlana i Alaina Dejeana. Doskonale skadrowane, a dotąd rzadko publikowane, wielowymiarowo ukazują strajk i strajkujących.

W gościnne progi zaprasza też biblioteka z czytelnią. Skorzystać można nie tylko z bogatego księgozbioru, ale też do lektury czasopism i prasy, a jest to zbiór liczący ponad sto tytułów w bieżącej prenumeracie. Melomani mogą posłuchać muzyki z płyt winylowych.

Co jeszcze czeka na nas w ECS? Atrakcją pozostaje możliwość wjechania na 6 piętro, gdzie z tarasu widokowego rozpościera się widok na dawną stocznię i miasto. Otwarty będzie sklep muzealny, m.in. z książkami dotyczącymi historii. Kawiarnia będzie pracować tylko w trybie na wynos. Kierowcy mogą korzystać z parkingu podziemnego, wjazd od ul. Nowomiejskiej. Kupując bilet wstępu na wystawę stałą zyskuje się 4 godziny parkowania gratis.

Wyłączone z użytkowania są Wydział Zabaw, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE i restauracja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...