środa, 23 kwietnia, 2025

ECS zaprasza od 11 lutego

W czwartek, 11 lutego Europejskie Centrum Solidarności ponownie otworzy się dla odwiedzających. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. ECS będzie otwarte cztery dni w tygodniu, od czwartku do niedzieli.

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową – „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą” oraz obejrzeć panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie sklep muzealny, a kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos. Kierowcy mogą korzystać z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), a kupując bilet wstępu, uzyskuje się 4 godziny parkowania gratis.

Wyłączone z użytkowania pozostają: Wydział Zabaw, biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE i restauracja.

Niezmiernie się cieszymy, że znów możemy zaprosić gości na wystawę stałą. Każdy gość, który odwiedzi ECS 11 lutego, może liczyć na niespodzianki. O ile ruch turystyczny wciąż jest utrudniony, o tyle szczególne zaproszenie kierujemy do gdańszczanek i gdańszczan, którzy wyposażeni w Kartę Mieszkańca mogą zwiedzić naszą wystawę za darmo. Odwiedzajcie nas, mieszkańcy Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta, bo po tak długim lockdownie dobrze jest doświadczyć nowych wrażeń, poobcować ze sztuką i poszerzyć horyzonty.

mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.


Wystawa stała ECS zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych. Prawdziwą atrakcją są Tablice 21 Postulatów Gdańskich, które w Sierpniu ’80 zawisły przy Bramie nr 2; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów; zrekonstruowana Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechana w stanie wojennym gąsienicami czołgów czy oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki „Frania”.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...