czwartek, 7 listopada, 2024

Ekspert KE: Polska ewenementem jeśli chodzi o fundusze UE na kulturę

Pod względem unijnych funduszy wydatkowanych na sektor kultury Polska w skali całej Europy jest ewenementem – ocenił Przemysław Kalinka, ekspert ds. gospodarczych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W poniedziałek, 3 października w stołecznej Bibliotece Narodowej odbyła się konferencja „Fundusze Europejskie w kulturze”, podczas której podsumowano wdrażanie funduszy strukturalnych w sektorze kultury. Rozmawiano też o nowej perspektywie unijnej dla tego obszaru. 

Przemysław Kalinka, ekspert ds. gospodarczych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podkreślił, że Polska przeznaczyła bardzo wiele środków unijnych na sektor kultury.

– Można powiedzieć, że pod tym względem jesteśmy ewenementem w skali Europy. Mówimy tu o wsparciu rzędu 2 mld euro w perspektywach finansowych: 2007-2013 i 2014-2020 – zaznaczył przedstawiciel KE. 

Kalinka pogratulował instytucjom zaangażowanym we wdrażanie funduszy UE na kulturę oraz beneficjentom za to, że „środki zostały spożytkowane w sposób efektywny i czasowy”.

– Można powiedzieć, że to wydatkowanie zakończyło się sukcesem – dodał. 

Odnosząc się do wsparcia kultury w nowej perspektywie 2021-2027 Kalinka powiedział, że „nadal będzie to ważny obszar wsparcia” w ramach unijnej polityki spójności. 

– Alokacja w programie FEnIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko będzie jeszcze wyższa niż w poprzednim programie Infrastruktura i Środowisko, i wyniesie 600 mln euro samego wsparcia unijnego na sektor kultury – podkreślił przedstawiciel KE.

Jak dodał, w pewnym sensie będzie to kontynuacja wsparcia m.in. dla ochrony obiektów zabytkowych i udostępniania zasobów kultury społeczeństwu.

– To co się zmieni to duży nacisk na kwestie ekologiczne, czyli np. w zakresie efektywności energetycznej, oraz większy nacisk na cyfryzację, czyli prezentację zasobów kultury w formie cyfrowej – wyjaśnił Kalinka. 

Jego zdaniem pierwsze konkursy dla beneficjentów programu FEnIKS mogą ruszyć już pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

– Polskie instytucje muszą wykonać jeszcze szereg działań przygotowawczych, w tym m.in. zatwierdzić kryteria wyboru projektów. Tak więc do uruchomienia pierwszych naborów minie jeszcze kilka tygodni – powiedział Kalinka.

ŹródłoPAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...