środa, 22 stycznia, 2025

Enigma okiem Anglika, Francuza i Polaka

Jak wygląda historia Enigmy, kiedy opowiadają ją wspólnie Anglik, Francuz i Polak? Jest ciekawsza. Wyjście poza własny punkt widzenia i wspólne spojrzenie na tę samą historię pozwala ją lepiej zrozumieć i zainteresować większe grono odbiorców, nie tylko we własnym kraju. Polsko-francusko-brytyjski film dokumentalny „Enigma. Mamy nowiny” o najnowszych, ważnych z punktu widzenia Polski odkryciach w historii dekryptażu niemieckich szyfrów, obejrzało za granicą ponad 600.000 osób.

W 2016 roku, w archiwum francuskiego Ministerstwa Obrony na Zamku Vincennes w Paryżu, wśród odtajnionych po 70 latach akt gen. Gustave’a Bertranda, wojennego zwierzchnika polskich kryptologów, odnaleziono skróconą kopię zaginionego raportu z konferencji wywiadowczej w Pyrach. Na konferencji tej, w lipcu 1939 roku polski wywiad przekazał Anglikom i Francuzom wiedzę oraz urządzenia służące do dekryptażu Enigmy. Raport stworzony przez polskich kryptologów (Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego) stanowił dokładny opis przekazanej wiedzy i metod dekryptażu, schematy techniczne urządzeń wspierających łamanie kodu oraz dokładny opis wkładu każdego z krajów w prace nad łamaniem Enigmy.

Wywiad z prof. Philippem Guillot w archiwum na Zamku Vincennes w Paryżu, gdzie odnaleziona została wersja zaginionego raportu z Pyr, fot. G. Filipiak, CC BY 3.0

O odkryciu historyka i kryptologa, dra Marka Grajka dokonanym we współpracy z profesorem Phillipem Guillot oraz sir Dermotem Turingiem opowiada film dokumentalny z 2019 roku pt. „Enigma. Mamy nowiny”. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie historia Enigmy po raz pierwszy została opowiedziana ze wspólnej polsko-francusko-brytyjskiej perspektywy obiektywnie opisującej udział każdej ze stron. Historia współpracy, określana mianem sztafety, w której każdy z krajów pełnił przez pewien czas kluczową rolę do momentu dotarcia do kresu własnych możliwości, wyjaśnia m.in. prawdziwe przyczyny wieloletniego zniekształcania informacji o osiągnięciach Polaków.

Sir Dermot Turing opowiada historię złamania Enigmy podczas zdjęć w Bletchley Park, fot. Vena Art, CC BY 3.0

Polsko-francusko-brytyjski dokument w reżyserii absolwenta Szkoły Wajdy, Norberta Rudasia, początkowo dystrybuowano w krajach zaangażowanych w jego produkcję, jednak pozytywny oddźwięk sprawił, że szybko przyszły z zagranicy zapytania o inne wersje językowe. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji PZU poza wersją polską, angielską i francuską przygotowano także wersje włoską, hiszpańską i niemiecką oraz pozyskano środki na internetową promocję filmu w sześciu krajach Europy Zachodniej (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Belgia).

W ciągu 90 dni w Social Mediach wyemitowano ponad 7 mln zaproszeń zachęcających do obejrzenia filmu na kanale YouTube producenta – Fundacji Arma Civitatis lub na dedykowanej projektowi stronie www.enigma.film stworzonej przez prowadzącą kampanię agencję Vena Art. Do końca listopada pięć wersji językowych filmu obejrzało za granicą ponad 600.000 osób. Fundacja zamierza kontynuować rozpoczęte działania.

Środki na realizację kampanii pozyskano z konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Dyplomacja publiczna – nowy wymiar”, dzięki wsparciu partnera – Fundacji PZU oraz ze środków własnych.

inf. pras. Fundacji ARMA CIVITATIS/Vena Art Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...