niedziela, 22 grudnia, 2024

Enigma w MHP

W przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli prezentowany będzie wyjątkowy eksponat: egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Muzeum kupiło ją od Instytutu Piłsudskiego w Londynie, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsze egzemplarze polskiej maszyny powstały w latach 30 – tych XX wieku. Służyły do rozszyfrowywania niemieckich depesz wojskowych nadawanych przy pomocy maszyny szyfrującej Enigma. Sposób działania „polskiej Enigmy” był analogiczny do niemieckiej. Do września 1939 r. wyprodukowano prawdopodobnie kilkadziesiąt egzemplarzy. Po wybuchu wojny większość z nich została zniszczona w trakcie ewakuacji, na Zachód trafiły prawdopodobnie jedynie dwa. Dzięki pracy ewakuowanych pracowników Biura Szyfrów oraz firmy AVA, przy pomocy francuskiego wywiadu, udało się jednak odtworzyć dokumentację techniczną urządzenia i uruchomić jego produkcję we Francji.

„Polskie Enigmy” służyły m.in. w ośrodku wywiadu P.C.Cadix na południu Francji, do czasu wkroczenia wojsk niemieckich na teren Państwa Vichy. Następnie sprzęt został ukryty bądź ewakuowany.

Enigma, która znajdzie się w zbiorach MHP, została wyprodukowana po wrześniu 1939 roku. Najprawdopodobniej została wywieziona z Francji przez Mariana Rejewskiego. Trafiła do londyńskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego – niezależnej organizacji non profit, powołanej do życia w 1947 roku, w której zbiorach znajdują się bezcenne materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne z okresu współczesnej historii Polski. Muzeum Historii Polski ma już w swoich zbiorach niemiecki oryginał Enigmy, wyprodukowany na początku lat 30 – tych  XX w.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...