sobota, 11 stycznia, 2025

Etnoferie w skansenie

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by przeżyć przygodę w górach, poznać tajemnice regionu czy spędzić aktywnie czas podczas brzydkiej pogody. Chorzowski skansen oferuje podczas tegorocznych ferii szereg warsztatów i tematycznych spotkań – na uczestników codziennie czekają inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu. Nuda tutaj nie zagląda.

– Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy zarówno w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego. Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

Ruszamy w góry!

17 stycznia wybierzemy się na spotkanie z prawdziwą góralką i poczujemy klimat, jaki można odnaleźć w starych gospodarstwach Beskidu Śląskiego. Uczestnicy zwiedzą część skansenu tego podregionu województwa, poznają z bliska zabudowania z Istebnej, wejdą do szałasu pasterskiego, gdzie zapoznają się z pracą i obowiązkami pasterzy. Podczas wycieczki dowiedzą się również jak wyglądało dawne życie górali,  poznają historę pasterstwa i tajniki obróbki wełny. Całość zwieńczą warsztaty, na których będą tworzyć przedmioty z wełny owczej- starsi wykonają wełniane „kućki”,  młodsi owieczkę wyklejankę.

DIY czyli zrób to sam w skansenie

18 stycznia przekonamy się, że zimą pola nie śpią. Opowiemy, co rośnie na polu przez cztery pory roku oraz jak dawniej przechowywano owoce i warzywa. W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy własnoręcznie uszyją breloczki w kształcie warzyw popularnych na dawnej wsi.

Z wizytą w zagrodzie zwierząt

Dzieciaki kochają zwierzaki dlatego podczas ferii w skansenie można będzie odwiedzić zagrody i poczęstować smakołykami czworonożnych przyjaciół (19 stycznia). Niewątpliwą atrakcją będą nowi lokatorzy chorzowskiego Muzeum – sympatyczne króliki, które kilka dni temu zamieszkały w specjalnej zagrodzie z wybiegiem tuż przy wejściu. Pod czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się także z wizytą do zagrody owiec, kóz i koni.

Zabawa karnawałowa w starym stylu

Pierwszy tydzień ferii zakończymy balem przebierańców (20 stycznia), który poprzedzą warsztaty z wykonania masek karnawałowych. Warto zaznaczyć, że tematyka spotkania nawiązywać będzie do tradycji związanych z imprezami, jakie odbywały się w dawnych czasach – maski karnawałowe z wizerunkiem niedźwiedzia, diobła czy dziada, tańce, ludowe przyśpiewki i gry ruchowe.

Spotkania z magią

Drugi tydzień ferii zimowy rozpocznie się od zajęć pt. Śladami dawnej magii (24 stycznia), których bohaterami będą między innymi południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji w terenie uczestnicy odkryją tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny. Następnie, w ramach warsztatów  uczestnicy wykonają ilustracje dawnych strachów.

Ognisko w środku zimy

W środę 25 stycznia przewodnik zabierze wszystkich na wycieczkę po całym terenie muzeum, oprowadzając po ekspozycji i drewnianych obiektach wiejskich. Zwieńczeniem tego spaceru będzie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i innych smakołyków, które będzie można przynieść ze sobą na spotkanie (przy kręgach ogniskowych skansenu znajdują się również stanowiska grillowe).

I ty możesz być aktorem czyli widowisko teatralne dla każdego

Czwartek 26 stycznia to spotkanie z teatrem w przystępnej formie. Pracownicy działu edukacji przygotowali dla uczestników przedstawienie pt. „O karnawałowym balu”. Używając elementów teatru lalek, cyrku oraz muzyki granej na żywo prowadzący zajęcia  zobrazuje życie na dawnej śląskiej wsi i tradycje związane z karnawałem. Wraz z przyjezdnym wagabundą  widzowie nie tylko poznają baśniowy świat dawnych legend ale staną się również twórcami bajki na żywo, biorąc aktywny udział w zabawie ruchowej będącej elementem przedstawienia.

Na zakończenie – Szkoła inaczej

Ostatniego dnia ferii (27 stycznia) zaplanowano zajęcia „W starej szkole” (zabytkowy budynek szkoły z Wapienicy). Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie,  zasiadając w ławkach starej szkoły, próbując trudnej sztuki kaligrafii za pomocą pióra ze stalówką i atramentu, dowiedzą się czym dawna szkoła różni się od współczesnej.


Ferie w skansenie to codziennie nowa przygoda, spotkania na łonie natury i nietuzinkowe warsztaty, z których wyjdziesz z wyjątkową pamiątką.

Koszt uczestnictwa w poszczególnych zajęciach to 20 zł od uczestnika (dziecko oraz opiekun). Specjalne bilety można zakupić online wybierając dni w których odbywać się będą poszczególne zajęcia. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona – kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.

Jeśli uczestnictwem w zajęciach zainteresowane są grupy zorganizowane prosimy o kontakt z Działem Edukacji (32 241 07 18 wew. 204) by ustalić dodatkowy termin zajęć.

Dodatkową atrakcją na ferie, z której skorzystać mogą wszyscy będzie bezpłatne wejście do skansenu w poniedziałki  z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.

Dzień Babci i Dziadka – wspólne świętowanie w skansenie

W niedzielę 22 stycznia zapraszamy wnuki oraz dziadków (maksymalnie 3 osoby w tym jedna dorosła) na specjalne warsztaty z poczęstunkiem. Najmłodsi wykonają na miejscu wyjątkowe prezenty – etnolaurki z wykorzystaniem linorytu bądź podkładkę pod kubek z plastra drewna. Dziadkowie i Babcie otrzymają także słodką niespodziankę w postaci ciasta i kawy/herbaty. Spotkanie w przestrzeniach galerii na parterze umilą wspólne rozmowy i własnoręcznie przygotowane podarunki.

Koszt udziału w zajęciach to 40 zł (maksymalnie 3 osoby w tym jedna dorosła, w cenie także możliwość zwiedzenia ekspozycji we własnym zakresie). Specjalne bilety można zakupić online. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona – kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 12.00  i potrwają około półtorej godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...