poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

„Etnografia dzieciństwa” w nowym projekcie PME

Projekt „Dzieciństwo” realizowany w 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, to debaty i warsztaty związane z tematem dzieciństwa w perspektywie historycznej i współczesnej, a także katalog, którego celem jest zaprezentowanie zbiorów PME – muzealiów i archiwaliów związanych z tematem dzieciństwa z terenu całej Polski.

Katalog dotyczyć będzie szerokiego obszaru tematycznego, który określić można mianem „etnografii dzieciństwa”. Zagadnienie to jest szczególnie ciekawe, gdyż w wyniku przemian społeczno-kulturowych zmieniła się pozycja dziecka, zarówno w obszarze społecznym, jak i rodzinnym. Zmiana statusu dziecka i stosunkowo krótki czas, w jakim się ona dokonała, jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych – psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury. Coraz częściej staje się też tematem debaty społecznej.

Przedstawienie zebranych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zabytków tradycyjnej kultury, wyjątkowo dobitnie obrazuje tę przemianę i wynikającą z niej redefinicję dzieciństwa. Zaprezentowane w katalogu przedmioty i fotografie uzmysłowią współczesnemu odbiorcy skalę tej zmiany.

– Publikacja jest odpowiedzią na potrzebę spopularyzowania i utrwalenia wiedzy o funkcjonowaniu dziecka w polskiej kulturze tradycyjnej poprzez udokumentowanie i skatalogowanie dziedzictwa materialnego – XIX- I XX-wiecznych zabytków pochodzących z różnych regionów Polski. Jest to pierwsze wydawnictwo, które w taki sposób prezentuje zbiory muzealne – tłumaczy Agnieszka Grabowska, autorka projektu, kustoszka w PME. Katalog zostanie wydany jesienią tego roku.


Natomiast już 2 września Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na pierwszą debatę w ramach projektu pt. „Między oślą ławką a dziennikiem elektronicznym. Różne odcienie szkolnej rzeczywistości”.

Debata będzie dotyczyć edukacji i relacji szkolnych. Szkoła, na przestrzeni lat, zmieniła się na wielu poziomach, ale czy na wszystkich? Nie ma już w szkole przysłowiowej oślej ławki, stania w kącie czy bicia linijką po „łapach”, nie ma dzienniczka ucznia, nie ma odznak wzorowego ucznia, pojawiły się oceny opisowe i rzeczywistość edukacji w dobie pandemii…

O zmianie, jaka zaszła w obszarze edukacji, o nowej rzeczywistości, w jakiej funkcjonują dzieci i roli, jaka leży przed współczesną szkołą, o instytucji wychowawcy i o wielu innych tematach szkolnych będziemy rozmawiać z Natalią Boszczyk – nauczycielką, autorką książki „Dobre relacje w szkole” oraz Justyną Suchecką – dziennikarką prasową i telewizyjną specjalizującą się w tematyce edukacyjnej.

Debata odbędzie się 2 września (czwartek), w godz. 19.00 – 20.30 w muzeum, ul. Kredytowa 1. Debata będzie też streamingowana live na kanale FB PME. Udział w debacie jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomsuem.pl

Kolejne debaty i warsztaty odbędą się w listopadzie i grudniu tego roku.


W przyszłym roku PME planuje organizację wystawy poświęconej tematyce dzieciństwa, która będzie kontynuacją tegorocznych prac i działań. Wystawa powstałaby w oparciu o zaprezentowane w katalogu zbiory PME uzupełnione obiektami z innych muzeów. Podobnie jak katalog, wystawa będzie się koncentrować na przemianach, jakie zaszły i zachodzą w sferze dzieciństwa.

więcej o projekcie

Projekt „Dzieciństwo” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patroni medialni projektu: CzasDzieci.pl, Ładne Bebe, Magazyn Dzieci, MiastoDzieci.pl, Pismo Folkowe, MuzeOn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...