Europa Nostra – europejska federacja stowarzyszeń działających na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy – wraz ze swoim partnerem, Instytutem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, ogłosiła tegorczną listę 7 najbardziej zagrożonych zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego w Europie.
Na liście znalazły się:
- Achensee Steam Cog Railway, Tyrol, Austria
- zespół zabytkowych cmentarzy Mirogoj, Zagrzeb, Chorwacja
- pięć południowych wysp Morza Egejskiego, Grecja
- Ogród Giusti, Werona, Włochy
- klasztor Dečani, Kosowo
- Poczta Centralna w Skopje, Macedonia
- kaplica i ermitaż San Juan de Socueva, Kantabria, Hiszpania.
Ogłoszenie 7 najbardziej zagrożonych miejsc 2021 roku odbyło się online. Obejrzało je ponad 300 osób z całego świata.
Celem naszej listy jest uruchomienie dzwonka alarmowego informującego o poważnych zagrożeniach, przed którymi stoimy. Poczynając od średniowiecznego klasztoru po niezwykły renesansowy ogród, od nowoczesnych przemysłowych konstrukcji po kultowe krajobrazy kulturowe – te miejsca są ważnymi świadectwami naszej wspólnej przeszłości, pamięci i tożsamości. W czasie, gdy nasz kontynent przeżywa bezprecedensowy kryzys, Europa Nostra pragnie wyrazić swoją solidarność i udzielić wsparcia tym lokalnym społecznościom w całej Europie, które są zdeterminowane, aby ocalić zagrożone skarby dziedzictwa. Za pośrednictwem naszej ogólnoeuropejskiej sieci członków i partnerów zmobilizujemy posiadaną różnorodną wiedzę i wszelkie zasoby, aby pomóc ocalić te miejsca dziedzictwa, które należy uznać za potężne wektory zrównoważonego rozwoju, a także za kluczowe narzędzia dla pokoju i dialogu między różnymi społecznościami. Razem możemy to zrobić!
podkreślił Guy Clausse, wiceprezes wykonawczy Europa Nostra.
7 najbardziej zagrożonych miejsc w 2021 r. zostało wybranych przez zarząd Europa Nostra spośród 12 miejsc wytypowanych przez panel międzynarodowych ekspertów. Przy wyborze brano pod uwagę zarówno znaczenie i wartość kulturową każdego z obiektów, jak i zagrożenia, na jakie są narażone. Za kluczowe wartości dodane uznano poziom zaangażowania społeczności lokalnych oraz zaangażowanie interesariuszy publicznych i prywatnych w ratowanie wytypowanych obiektów. Kolejnym kryterium wyboru był potencjał tych miejsc do pełnienia roli katalizatora zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, a także narzędzia promowania pokoju i dialogu w danym regionie.
Wybrane obiekty mogą otrzymać granty EBI w wysokości do 10 000 euro. Mają one pomóc we wdrożeniu działań, które przyczynią się do uratowania zagrożonego obszaru.