W Małopolsce powstanie odcinek Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele Województwa Małopolskiego i Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.
Utworzenie Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów zainicjował Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Jego pierwszy fragment powstaje na terenie województwa śląskiego, kolejny powstanie w Małopolsce.
Paulini są obecni w Polsce od 1382 r. Obecnie istnieją u nas 23 klasztory i domy zakonne, z czego większość w województwach śląskim i małopolskim. Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów ma pokazać odwiedzającym rolę, jaką Zakon odegrał w historii Polski i społeczności lokalnych, a także zaprezentować duchowość paulińską oraz dziedzictwo kulturowe i architekturę Zakonu. Będzie obejmował trasy piesze, rowerowe i samochodowe, opisy obiektów i miejsc, kwerendę historyczną oraz platformę informacyjną.
Najważniejszym miejscem na mapie szlaku na terenie województwa małopolskiego będzie klasztor z 1472 roku, Bazylika Świętego Michała Archanioła i Sanktuarium Męczeństwa Świętego Stanisława na Skałce wraz z Kryptą Zasłużonych Polaków, a także zabudowania klasztorne z kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce w Czerwiennem. Docelowo na szlaku mają znaleźć się liczne obiekty nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Centralnym punktem Szlaku Paulinów w Polsce będzie Sanktuarium na Jasnej Górze.