piątek, 22 listopada, 2024

Ferie w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Na czas tegorocznych ferii, Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje dla najmłodszych widzów zajęcia połączone z warsztatami, zagadkami, a przede wszystkim dobrą zabawą.

Spotkania odbywać się będą zarówno w Gmachu Głównym MNP przy Al. Marcinkowskiego 9 jak i w Oddziałach MNP, również tych zamiejscowych, czyli w Zamku w Gołuchowie oraz w Pałacu w Śmiełowie. Każdy punkt programu to przygoda o różnorodnej tematyce. Kluczem wspólnych działań stanie się zawsze wyobraźnia dzieci. Natomiast zajęcia w oddziałach będą doskonałą okazją do twórczego spędzenia czasu poprzez obcowanie z ciekawymi przedmiotami, instrumentami muzycznymi, odkrywanie wojskowego świata oraz zamkowych i pałacowych tajemnic.

I TYDZIEŃ

18.01 – Humor chmur. Czy obłok może być wesoły? Jak groźna potrafi być burzowa chmura? Jako muzealni  meteorolodzy sprawdzimy, jak humor chmur wpływa na to, co przedstawia dzieło sztuki. Muzeum Narodowe.

19.01 – Jeszcze Polska nie umarła… – opowieść o generale, hymnie Polski i zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.

20.01 – W świecie Hammershøia.  Przepełnione światłem puste pokoje, szumiące liśćmi długie aleje drzew z koronami przeszytymi blaskiem słońca i otulone ciszą wyludnione ulice miast … Tak wygląda poetycki świat Hammershøia. Czy dasz się zaprosić na wizytę u artysty? Muzeum Narodowe.

21.01 – Smyczkowe czy dęte? – o rodzinach instrumentów słów kilka. Dlaczego smyczek jest taki ważny? Czy instrumenty dęte są nadęte? Skąd się wzięły nazwy poszczególnych rodzin instrumentów muzycznych? Muzeum Instrumentów Muzycznych.

22.01 – W gołuchowskim zamku. Co można zrobić z gliny, dlaczego niektóre rzeźby są kolorowe, a inne nie, w jakim celu gobeliny wieszano na ścianach i jak powstawały witraże? Na te i inne pytania odpowiemy podczas podróży po Muzeum Izabeli z książąt Czartoryskich hrabiny Działyńskiej. Muzeum Zamek w Gołuchowie.

II TYDZIEŃ

25.01 – Poznajcie Jacka. Twórczość Malczewskiego, tym razem opowiedziana dzieciom! Jacek – ten mały i ten już całkiem dorosły – poprowadzi nas przez świat swojej sztuki, gdzie roi się od zagadkowych bohaterów, tajemniczych przedmiotów i fantastycznych stworzeń. Muzeum Narodowe.

26.01 – Szacunek – świata ratunek, czyli inne nie znaczy gorsze.Na pewno wiecie, że należy szanować zieleń. Ale co to znaczy szanować inną istotę i czy chodzi tylko o człowieka?Muzeum Narodowe.

26.01 – Dawny dom ziemiański. Podczas zwiedzania pałacu poznamy jego dawnych właścicieli – Marię i Józefa Chełkowskich i ich dzieci oraz dowiemy się jak funkcjonował dawny dom ziemiański, jakie pełnił role, a także w co się bawili i  jakie obowiązki mieli jego najmłodsi mieszkańcy. Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

27.01 – Opowieści ze starego zamczyska. Jak rycerze i damy spędzali czas w swoich komnatach? Czy dbano o higienę? Co było najważniejszym wyposażeniem wnętrza? Wspólnie poznamy średniowieczne gry i zabawy oraz zaprojektujemy herb damy i rycerza.  Muzeum Sztuk Użytkowych.

28.01 – Biuro detektywistyczne Bab Gołuchowskich – nowe wyzwania. Baby Gołuchowskie, pierwotnie miały zamieszkać w Zamku, jednak porzuciły myśl o wystawnym życiu, aby poświęcić się swojemu ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu zagadek. Niestety nie zawsze z wszystkim dobrze sobie radzą, dlatego liczą na Twoją pomoc. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie?  Muzeum Narodowe.


Informacje praktyczne

Zajęcia feryjne adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Odbywają się codziennie (od wtorku do piątku) o godzinie 11.15 (o 12.00 w Muzeum Zamek w Gołuchowie) w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 lub w jego oddziałach: Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1), Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9) i Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45/47).

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i oddziałach obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 061 8 568 136 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.30, na spotkanie w Gołuchowie pod nr tel. 62 761 50 94, a w Śmiełowie pod nr tel. 62 740 31 64.

Opłata za uczestnictwo w zajęciach wynosi 12 zł. od dziecka. + 1 opiekun gratis.

Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.

Więcej informacji oraz regulamin zwiedzania muzeum oraz obostrzeń covidowych znajdą Państwo na stronie www.mnp.art.pl.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...