Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – otwarte drzwi” organizowany jest w związku z dorocznym świętem Zagrody-Muzeum Wsi Markowa, obchodzonym od ponad dwóch dekad w pierwszą niedzielę lipca. Dodatkowo w tym roku upamiętnia 90. rocznicę ślubu Wiktorii Niemczak i Józefa Ulmy przypadającą na 7 lipca. W następstwie beatyfikacji Rodziny Ulmów dzień ich zaślubin obchodzi się w Kościele jako liturgiczne wspomnienie Błogosławionych.
Festiwal pozostaje częścią II Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono i oficjalnie inauguruje sezon turystyczny w Markowej. Muzeum Polaków Ratujących Żydów, od czterech lat współdziałające z Towarzystwem Przyjaciół Markowej – organizatorem Zagrody-Muzeum Wsi Markowa, włączyło się w organizację tego wyjątkowego święta muzealnego, kontynuując tradycje zapoczątkowane przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.
Przez Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – otwarte drzwi” Muzeum, któremu patronuje Rodzina Ulmów, chce promować dziedzictwo Markowej i przybliżać przybywającym coraz liczniej do Markowej turystom i pielgrzymom środowisko kulturowe, w którym urodzili się, pracowali i dojrzewali do swoich heroicznych czynów Wiktoria i Józef Ulmowie.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest „Dzień Otwartych Drzwi Zagrody-Muzeum Wsi Markowa”. Muzeum Polaków Ratujących Żydów wraz z Podkarpacką Resursą Kultury Pamięci zaprasza po raz kolejny na „Noc w Muzeum Ulmów”, organizowaną w ramach tego cyklu 4 i 5 lipca, poprzedzającą „Dzień Otwartych Drzwi Zagrody-Muzeum Wsi Markowa”. Wszyscy chętni będą mieli także okazję zwiedzić wystawę stałą i wystawę czasową Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
W pierwszym dniu, 4 lipca, Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających w godz. od 19 do 23.30, a z udziałem przewodnika o godz. 19 i 21. Dzień później, 5 lipca, drzwi Muzeum zostaną otwarte dłużej – od godz. 21 do 23.30, a zwiedzanie z przewodnikiem stanie się możliwe o godz. 21.
W piątek, 4 lipca 2025 r. o godz. 19 w Zagrodzie-Muzeum Wsi Markowa rozpocznie się nocne sympozjum Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci podzielone na trzy sesje.
Sesja I, „Rzecz o Nieszporach Markowskich”, obejmuje prezentację „Nieszporów Markowskich” oraz wykład prof. Kazimierza Ożoga pt. „Wielorakie piękno Nieszporów Markowskich”.
Sesja II będzie panelem pamięci wspólnoty wsi Markowa z udziałem przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Markowej, którzy zaprezentują najistotniejsze ze swojego punktu widzenia karty historii Markowej oraz podejmą próbę określenia cech tożsamości kulturowej całej wspólnoty.
Sesja III, zatytułowana „Zagroda-Muzeum Wsi Markowa. Park etnograficzny i przestrzeń wspólnoty pamięci”, przybierze charakter debaty na temat samego muzeum, które od blisko pół wieku opowiada historię i sprawuje opiekę nad dziedzictwem wsi Markowa. W dyskusji wezmą udział: dr Wiesław Skrobot, archeolog, muzealnik regionalista, członek Stowarzyszenia Genius Loci, twórca Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie, oraz Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
W sobotę, 5 lipca 2025 r. o godz. 18.30 w przestrzeni wystawy stałej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostanie zaprezentowany film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”. Po projekcji przewidziano spotkanie z dr. Leopoldem Zgodą, filozofem, etykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego – Akademia Sprawiedliwych. Moderatorem Sympozjum będzie Andrzej Kuca, dziennikarz Radia Fara w Jarosławiu.
W niedzielę, 6 lipca o godz. 14 rozpocznie się „Dzień Otwartych Drzwi Zagrody-Muzeum Wsi Markowa”. W programie przewidziano wernisaż wystawy fotograficznej „Markowa – czas i ludzie”, pokazy ginących zawodów, degustację tradycyjnych potraw, występy lokalnych zespołów oraz zabawę taneczną pod gwiazdami.