Wielka gwiazda światowego kina początku XX wieku urodziła się w Wodzisławiu. Badacze z wodzisławskiego muzeum dotarli do dokumentów, które jasno wskazują na miejsce urodzenia Wandy Treumann. Znane są też losy jej rodziny i wodzisławski fragment biografii.
Przez wiele lat źródła podawały, że Wanda Treumann urodziła się w podczęstochowskiej wsi Koclin (niem. Kocle). – Dziś nareszcie przyszedł czas, aby zdementować te błędne informacje krążące w sieci i wielu publikacjach, odsłaniając autentyczne źródła dotyczące jej wodzisławskiego rodowodu i statusu jej rodziny. Dla badań tego typu koronnym dowodem w sprawie są archiwa metrykalne, które szczęśliwie się zachowały i przechowywane są w oddziale cieszyńskim Państwowego Archiwum w Katowicach – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum, który jako pierwszy natknął się na akt urodzenia aktorki.
Ze sporządzonej przez ówczesnego burmistrza Wodzisławia Paula Neumana metryki chrztu wynika, że Wanda przyszła na świat 17 listopada 1883 r. o godzinie drugiej w nocy w Wodzisławiu Śląskim, ówczesnym Loslau. Jej ojcem był żydowski destylator Salomon Reich, a matką Amalia z domu Treumann.
Rodzina Reichów żyła w nieistniejącej już dziś kamienicy przy Rynku 13. Przybyli do Wodzisławia w początkach XIX wieku. Prababka Wandy – Rosel Reich z domu Traplowitz – kupiła dom stojący przy Raciborskim Przedmieściu (obecnie Księżnej Konstancji 21). Jej syn, a dziadek Wandy – Loebel Reich ożenił się z Rosel Holleander, posażną wodzisławianką, której rodzina należała do najbogatszych w ówczesnym Wodzisławiu. Loebel okazał się świetnym przedsiębiorcą, który pomnożył majątek obu rodzin Reichów i Holleandrów. Prawnym spadkobiercą jego fortuny został syn Salamon. Razem z żoną Amalią miał piątkę dzieci, wśród nich Wandę.
Wanda Treumann mając 20 lat wychodzi za mąż za majętnego kupca Carla Treumanna. Tuż po ślubie wyjeżdżają z Wodzisławia i jadą do Lipska, a następnie osiadają w Berlinie. Tam Wanda kończy szkołę teatralną. Jej zdolności zostają szybko odkryte. Zostaje gwiazdą kina niemego europejskiego formatu. W latach 1910-1922 występuje w około 30 filmach. Jest też producentką niemal 80 filmów. Artystyczny duet utworzyła z duńskim aktorem Viggo Larsenem, z którym założyła studio filmowe Treumann Larsen Film GmbH. Losy Wandy Treumann kończą się niezwykle smutno. Aktorka wyjeżdża w 1938 r. do Australii. Tam w zapomnieniu umiera prawie 30 lat później.
Szczegółowe wątki z biografii aktorki poznawane są na bieżąco przez wodzisławskich muzealników Sławomira Kulpę i Kingę Kłosińską. – Będziemy przedstawiać kolejne wątki tej niezwykle ciekawej historii, bo biografia Wandy Treumann jest warta pamięci przyszłych pokoleń mieszkańców Wodzisławia – mówi Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum.
Niezwykłej aktorce zostanie poświęcona tegoroczna Noc z duchami, która odbędzie się w sobotni wieczór 26 października w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Będą prezentowane zapomniane plakaty, zdjęcia i filmy z Wandą w roli głównej.
Przeczytaj także:
Gwiazda europejskiego kina – Wanda Treumann – korzenie wodzisławskie