środa, 22 stycznia, 2025

Fundacja ratuje niemych świadków KL Auschwitz

Schron przeciwlotniczy – LuftSchutzzell to kolejny świadek historii nierozerwalnie związany z KL Auschwitz, który został uratowany przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i będzie eksponatem edukacyjnym przypominającym o kolejowych transportach deportacyjnych do tego byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

– Podczas modernizacji linii kolejowej schron ten, niestety, kolidował z inwestycją, został odkopany i przeniesiony poza obręb wykonywanych prac. Naszej fundacji udało się go pozyskać i przewieźliśmy go niecałe 500 metrów dalej, pod budynek byłych obozowych magazynów żywnościowych FunfKartoffellagerHalle Birkenu (którym się opiekujemy) w Miejsce Pamięci Judenrampe przy ulicy Piwnicznej w Brzezince – mówi Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

LuftSchutzzelle (zwany również Einmannbunker) to typowy schron przeciwlotniczy służący do ochrony jednej lub dwu osób podczas bombardowania. Schrony tego typu w różnych odmianach były produkowane na dużą skalę; ustawiano je przy zakładach przemysłowych, ważnych urzędach, koszarach wojskowych czy przejazdach kolejowych.

Ten betonowy schron był pierwotnie posadowiony w 1944 roku przy linii kolejowej Oświęcim – Czechowice-Dziedzice na przejeździe kolejowym przy obecnej ulicy Ostatni Etap. Ta linia kolejowa to także trasa niemieckich nazistowskich kolejowych transportów deportacyjnych Polaków, Żydów, Romów i Sinti z całej ówczesnej okupowanej Europy do KL Auschwitz-Birkenau.

Miejsce, w którym go postawiono, było także posterunkiem granicznym tak zwanej strefy interesów obozu (Interessengebiet  SS KL Auschwitz). Po drugiej stronie szosy znajdował się już teren pod zarządem niemieckiej Luftwaffe, gdzie były zakłady demontażu wraków samolotów Zerlegebetriebe (samoloty były tu zwożone koleją z dość dużych odległości w celu odzyskania z nich zdatnych jeszcze części, materiałów i surowców na potrzeby frontu). Demontażem przymusowo zajmowali się więźniowie z  KL Auschwitz-Birkenau.

Materiał z akcji przewiezienia schronu:

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau została powołana w 2013 r. w celu ratowania przedmiotów związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, będących obecnie w rękach osób prywatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...