środa, 23 kwietnia, 2025

Fundacja zwraca zmumifikowane głowy

W zbiorach Muzeum Etnologicznego znajdują się dwie zmumifikowane głowy Maorysów z wytatuowanymi twarzami (Toi moko). Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK), do której należy Muzeum Etnologiczne, zwróci je Nowej Zelandii.

Jesienią 2019 roku Muzeum Nowej Zelandii poprosiło o repatriację dwóch Toi moko, które znajdują się w zbiorach Muzeum Etnologicznego w Berlinie odpowiednio od 1879 i 1905 roku.

„Moko” oznacza w języku maoryskim tatuaże. W przeszłości głowy wysokich rangą osobistości Maorysów, które zawsze miały rytualne tatuaże, były po ich śmierci preparowane przez krewnych i w ten sposób stawały się Toi moko. Wytatuowane głowy Maorysów stały się poszukiwanym eksponatem kolekcjonerskim w czasach kolonialnych XIX wieku. Ze względu na duże zainteresowanie odbywał się handel głowami, zwłaszcza niewolników lub jeńców wojennych, którzy byli tatuowani i zabijani. Poprzez ten proces zbezczeszczono Toi moko. Od 2003 r. Rząd Nowej Zelandii zlecił repatriację ludzkich szczątków Maorysów.

Toi moko zostali już przeniesieni z wielu muzeów na całym świecie. Cieszę się, że w ten sposób możemy też w pewnym stopniu uleczyć niesprawiedliwość, nawet jeśli nie możemy jej odwrócić.

mówi Hermann Parzinger, prezes SPK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...