poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Fundacja zwraca zmumifikowane głowy

W zbiorach Muzeum Etnologicznego znajdują się dwie zmumifikowane głowy Maorysów z wytatuowanymi twarzami (Toi moko). Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK), do której należy Muzeum Etnologiczne, zwróci je Nowej Zelandii.

Jesienią 2019 roku Muzeum Nowej Zelandii poprosiło o repatriację dwóch Toi moko, które znajdują się w zbiorach Muzeum Etnologicznego w Berlinie odpowiednio od 1879 i 1905 roku.

„Moko” oznacza w języku maoryskim tatuaże. W przeszłości głowy wysokich rangą osobistości Maorysów, które zawsze miały rytualne tatuaże, były po ich śmierci preparowane przez krewnych i w ten sposób stawały się Toi moko. Wytatuowane głowy Maorysów stały się poszukiwanym eksponatem kolekcjonerskim w czasach kolonialnych XIX wieku. Ze względu na duże zainteresowanie odbywał się handel głowami, zwłaszcza niewolników lub jeńców wojennych, którzy byli tatuowani i zabijani. Poprzez ten proces zbezczeszczono Toi moko. Od 2003 r. Rząd Nowej Zelandii zlecił repatriację ludzkich szczątków Maorysów.

Toi moko zostali już przeniesieni z wielu muzeów na całym świecie. Cieszę się, że w ten sposób możemy też w pewnym stopniu uleczyć niesprawiedliwość, nawet jeśli nie możemy jej odwrócić.

mówi Hermann Parzinger, prezes SPK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...