czwartek, 3 kwietnia, 2025

Galeria Obrazów Starych Mistrzów prezentuje prace Canaletta

Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie uczci 300. urodziny Bernarda Bellotto wystawą „Magia rzeczywistości. Bernardo Bellotto na dworze saskim”. Bellotto, który podobnie jak jego wujek i nauczyciel Antonio Canal nazywał siebie Canaletto, uważany jest za jednego z najważniejszych malarzy pejzaży miejskich, tzw. wedut w XVIII wieku. Do dziś jego obrazy dają nam wyjątkowy wgląd w architekturę i życie codzienne epoki baroku.

Po rozpoczęciu działalności w Wenecji Canaletto od 1747 zamieszkał w Dreźnie i malował tu wielkoformatowe weduty dla saskiego elektora, polskiego króla i wielkiego księcia litewskiego Fryderyka Augusta III, a także dla Heinricha Grafa von Brühla. W 1766 roku przeniósł się do Warszawy. Oprócz rzadko pokazywanych obrazów i dużej liczby rysunków, na wystawie w Dreźnie zaprezentowanych zostanie również jedenaście wedut Warszawy namalowanych dla polskiego króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego. Wystawiony będzie również obraz „Drezno z prawego brzegu Łaby pod mostem Augusta”, bardziej znany jako słynny widok Canaletta, który artysta namalował w 1748 roku.

Kolejną dygresją są tzw. Capricci – obrazy, w których różne scenografie architektoniczne łączą się w nastrojowe kompozycje. Bellotto stworzył te pełne wyobraźni kompozycje zarówno we wczesnych latach we Włoszech, jak i podczas drugiej fazy w Dreźnie, kiedy uczył perspektywy jako członek stowarzyszony Akademii Sztuki.

Inwentarz drezdeński uzupełniają cenne pożyczki. Oprócz obrazów prezentowane są rysunki z Warszawy i Darmstadt oraz liczne akwaforty Bellotto z Drezdeńskiego Kupferstich-Kabinett, gdzie twórczość graficzna artysty jest dostępna w wyjątkowej skali. Osobne pomieszczenie poświęcone jest zaginionemu inwentarzowi jego drezdeńskiego mieszkania z obrazami, rękodziełem, porcelaną i dużą biblioteką.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, J. Paul Getty Museum w Los Angeles, National Gallery of Ireland w Dublinie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i National Gallery w Londynie.

Wystawa powstała we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie zostanie pokazana jesienią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...