czwartek, 26 czerwca, 2025

Galeria Sleńdzińskich w nowym budynku

Kończy się pierwszy etap remontu budynku przy Rynku Kościuszki, który dawniej zajmowało Archiwum Państwowe. Wkrótce zostanie tutaj przeniesiona kolekcja dzieł sztuki, dotychczas zgromadzona w budynku Galerii Sleńdzińskich przy ulicy L. Waryńskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na 30 kwietnia.

Galeria Sleńdzińskich zlokalizowana w budynku przy ulicy Rynek Kościuszki 4 będzie szczególnym miejscem na mapie Białegostoku. Kolekcja, która będzie tu prezentowana, jest jedynym takim zbiorem dzieł Sleńdzińskich w Polsce. Są to najważniejsze dzieła Ludomira Sleńdzińskiego oraz prace jego ojca i dziadka (malowane portrety, pejzaże Wilna, obrazy wieloboczne czy rzeźby w drewnie o malarskiej polichromii). Ekspozycję uzupełniają instrumenty muzyczne Julitty Sleńdzińskiej.

– To wielka radość, że w tak pięknych wnętrzach budynku położonego w centrum miasta zostanie zgromadzona kolekcja Sleńdzińskich. Ekspozycja doczeka się wreszcie takiego miejsca, na jakie zasługuje. Mam nadzieję, że mieszkańcy i turyści będą chętnie korzystać z oferty galerii – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Do nowej siedziby galerii zostanie przeniesiona także działalność edukacyjna placówki. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 30 kwietnia, a pierwsze wydarzenia – wykłady dla dorosłych i dzieci, warsztaty plastyczne dla rodzin, koncert klawesynowy – odbędą się na początku maja.

Remont budynku rozpoczął się w 2019 roku. Prace obejmowały między innymi wymianę wszystkich instalacji, naprawę kanalizacji, wymianę posadzki na parterze, naprawę ścian, tynków, remont łazienki i wszystkich pomieszczeń na parterze łącznie ze stolarką, nowe oświetlenie. Wszystkie dotychczasowe prace kosztowały łącznie prawie 965 tys. zł.

Na ten rok w budżecie Miasta zaplanowano środki na kontynuację prac związanych z adaptacją budynku w wysokości 769 tys. zł. Zostaną przeznaczone na remont piwnic i zagospodarowanie ogrodu znajdującego się na tyłach budynku. Na kolejne lata (2023-2024) Miasto planuje remont dachu i pierwszego piętra nowej siedziby galerii.

Anna Kowalska, UM Białystok

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat na...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach już po raz szesnasty organizuje dla...

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

8 czerwca 2025 r. | godz. 12:00–17:00 | Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

XIV Noc Muzeów

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza 17 maja o godz....

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...