piątek, 22 listopada, 2024

Galeria Sztuki Starożytnej MNK gotowa na otwarcie

W krakowskim Arsenale jest już gotowa ekspozycja sztuki starożytnej. Prezentowana kolekcja uzupełnia zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czegoś takiego państwo jeszcze nie widzieli i już teraz wszystkich tam zapraszam. Mam nadzieję, że najszybciej, jak będzie to możliwe, po osłabieniu pandemii, nastąpi otwarcie instytucji kultury i muzeów. Ekspozycja sztuki starożytnej jest naprawdę bardzo ciekawa. Udało nam się zakupić cenną kolekcję sztuki antycznej Potockich z Krzeszowic, która również jest tam prezentowana – i to naprawdę robi wrażenie

mówił podczas wizyty w Krakowie minister P. Gliński.

Kolekcja Potockich to zespół 150 dzieł sztuki antycznej związanych z kolekcjonowaniem dzieł greckich i rzymskich przez rodzinę Potockich. Jest wśród nich również słynny posąg Merkurego autorstwa XIX-wiecznego artysty Thorvaldsena. To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich

dodaje dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Trzon wystawy w Arsenale stanowi zbiór starożytności pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Zespół obiektów Artura Potockiego, zakupiony od spadkobierców pod koniec ubiegłego roku, stanowi istotne uzupełnienie tego zbioru. Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 roku w Rzymie, były przechowywane w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 roku, zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję, sprowadziła ją do Krakowa. Wówczas część tego zbioru obejmującego 230 zabytków – w tym około 150 dzieł sztuki antycznej oraz malarstwo i rzemiosło – znalazła schronienie w Muzeum Książąt Czartoryskich, a później jako depozyt przeszła w 1950 roku pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. W skali polskich zbiorów muzealnych zabytki te stanowią unikatowy zespół o wyjątkowym znaczeniu jakościowym, merytorycznym i kolekcjonerskim.

Łącznie na wystawie w Arsenale prezentowanych jest 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...