piątek, 22 listopada, 2024

Gdańsk: 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte

W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W środę w Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowano efekty zakończonego IX etapu badań wykopaliskowych na Westerplatte. Podczas pięciomiesięcznych prac udokumentowano relikty schronów amunicyjnych nr 8, 10, 11 i 12, badano rejon stanowiska polskiej armaty 76,2 mm oraz kontynuowano poszukiwania szczątków leg. Mieczysława Krzaka, poległego obrońcy składnicy.

Archeolodzy prowadzili badania w sąsiedztwie zabytkowej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz nadzorowali budowę nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W okolicy nekropolii natrafiono na trzy leje powstałe wskutek niemieckiego ataku na polską placówkę, w których odnaleziono przedmioty pochodzące z pobliskich budynków – willi oficerskiej i wartowni nr 5.

Dyrektor M2WŚ prof. Grzegorz Berendt, obecny w trakcie prezentacji najcenniejszych artefaktów podkreślił, że prace archeologiczne prowadzone na terenie półwyspu Westerplatte prowadzone są od 2016 roku.

– Te prace, są pierwszymi od ośmiu dekad, które upłynęły od zakończenia II wojny światowej – podkreślił.

Dodał, że efekty prac są „dziełem pracowników” instytucji, którą kieruje.

– Zapał, oddanie, intuicja i wiedza osób pracujących w muzeum wyszła przeciwko tym wszystkim, którzy bardzo długo negowali sens zajmowania się Westerplatte – stwierdził dyrektor.

Prezentując wykopane przez archeologów przedmioty zaznaczył, że są to „wyjątkowe obiekty”, dzięki którym „możemy dotknąć historii i spotkać się z ludźmi, którzy tworzyli Wojskową Składnicę Tranzytową i bronili Polski w 1939 roku”.

Pracami archeologów kierował Filip Kuczma, który zaznaczył, że w trakcie badań pozyskano ponad 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte.

– W trakcie badań udokumentowaliśmy szczegółowo, za pomocą wykopów archeologicznych, powierzchnię 860 mkw. – zaznaczył Kuczma.

Wskazał, że spośród 1500 odnalezionych zabytków wybrano cztery, które „można powiązać z żołnierzami służącymi na Westerplatte” – stwierdził.


W środę w muzeum zaprezentowano cztery przedmioty: orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty, wzornik do map wojskowych, półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego oraz polską manierkę żołnierską.

Kuczma tłumaczył, że orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty został wykonany z mosiądzu.

– Widać na nim oznaczenie 63. Pułku Piechoty z Torunia. Żołnierze tej jednostki służyli na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w latach 1926–1933 – opowiadał.

Wzornik do map wojskowych, został odnaleziony w leju po eksplozji bomby zlokalizowanym w sąsiedztwie willi oficerskiej.

– W 1939 r. znajdowały się tam kwatery komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpt. Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy – dodał F. Kuczma. – Prezentowany przedmiot najpewniej należał do jednego z nich.

Kierownik prac archeologicznych, wymieniając pozostałe odnalezione przedmioty, wskazał na naczynie z charakterystycznym monogramem i dekoracją w formie złoto-niebieskiej obwódki, które wykonano na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany „Giesche” w Katowicach.

– Kasyno dla oficerów Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowało się w willi oficerskiej – podkreślił Kuczma.

Ostatnim z prezentowanych przedmiotów była manierka uszkodzona 2 września 1939 r. podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona.

– Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni – tłumaczył kierownik prac archeologicznych.

Zaprezentowane w środę przedmioty zostały ustawione w gablocie na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach akcji „Wejście w historię”.

Jest to cykl, którego celem jest zaprezentowanie eksponatów związanych z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji, które nie są na co dzień prezentowane w przestrzeni muzeum.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...