czwartek, 7 listopada, 2024

„Gdańsk to dźwignie”. Plakat ze strajku kobiet w zbiorach Muzeum Gdańska

Do zbiorów Muzeum Gdańska trafił gdański symbol Strajku Kobiet – plakat przedstawiający żurawia ze Stoczni Gdańskiej, z umieszczonym za nim czerwonym piorunem i hasłem „Gdańsk to dźwignie”.

Plakat przekazał muzeum jego twórca Michał Marcinkowski, w odpowiedzi na ogłoszony za pośrednictwem mediów społecznościowych apel. Akcja pozyskiwania pamiątek rozpoczęła się dzięki zdjęciu, które do Muzeum Gdańska przekazała gdańszczanka Marianna Łoboda. Michał Marcinkowski o akcji dowiedział się dzięki kuzynce.

Projektując plakat myślałem o tym, by przemawiał do każdego poprzez proste symbole i odwołujące się do nich hasło, stąd też portowy, gdański żuraw ze stoczni – symbol wolności, ale i ciężkiej pracy, który zakrywa czerwony piorun. Kompozycja współgra z prostym hasłem. Nie spodziewałem się, że projekt zostanie tak ciepło przyjęty i zaistnieje nie tylko w mediach społecznościowych, ale i przestrzeni publicznej. Podobne projekty wykonałem na prośbę mieszkańców Malborka, z którego pochodzę oraz Warszawy, tu z kolei symbolami był zamek oraz Syrenka Warszawska

mówi.

Dzięki projektantowi do zbiorów Muzeum Gdańska trafił komplet trzech sygnowanych plakatów w formatach A1, A3 i A4.

Dar Pana Michała wpisuje się idealnie w ideę ogłoszonej przez nas zbiórki pamiątek. Muzeum gromadzi nie tylko materialne świadectwa przeszłości, ale także świadectwa ważnych wydarzeń, które stają się historią na naszych oczach. W ten sposób staje się ono pośrednikiem pomiędzy pokoleniami i przekaźnikiem informacji oraz wiedzy o przeszłości. W takiej postawie nie ma miejsca na wartościowanie zjawisk. Chodzi jedynie o ich dokumentowanie i ochronę przed całkowitym zapomnieniem. O te ostatnie szczególnie łatwo, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z przedmiotami współczesnymi, które w powszechnym przekonaniu nie mają wartości historycznej. Ten przykład ilustrują tysiące zdjęć uznanych dziś gdańskich fotografów dokumentujących np. powojenne zniszczenia Gdańska, który prace bezpowrotnie przepadły

podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Muzeum Gdańska zgłosiły się dziesiątki osób, które zadeklarowały przekazanie zdjęć bądź pamiątek, np. plakatów czy transparentów. Przekazać można niemalże każdy związany z historią Gdańska, Trójmiasta i Pomorza transparent, zdjęcie czy film – niezależnie od treści, stylistyki, kolorystyki, bądź rozmiaru. Przyjmowane będą również pamiątki z innych części Polski. Chęć ich przekazania można zgłosić mailowo pod adresem historia@muzeumgdansk.pl.

Pamiątki ze Strajku Kobiet można również przekazywać do zbiorów Muzeum Krakowa. Z kolei przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie protestujący utworzyli instalację „Las transparentów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...