czwartek, 7 listopada, 2024

Gdańskie atrakcje turystyczne w sieci

Muzeum Gdańska uruchomiło portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu atrakcji turystycznych Gdańska. Pierwszymi oddziałami, które można zobaczyć na ekranie komputera są Ratusz Głównego Miasta i Twierdza Wisłoujście.

Już wkrótce można będzie zwiedzić on-line Muzeum Bursztynu, a do końca września pozostałe 6 oddziałów miejskiego muzeum. Prace nad portalem umożliwiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” umożliwi zwiedzenie 9 oddziałów Muzeum Gdańska, w tym 37 panoram pomieszczeń i obszarów oraz 180 zabytków. Informacji zwiedzającym dostarczą nie tylko opisy tekstowe, ale także nagrania audio i wideo. Z portalu mogą również skorzystać osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie Kultura w sieci sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu będą mogli zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska, a nawet zajrzeć i poznać historie miejsc nieudostępnionych obecnie do zwiedzania. W przypadku Ratusza Głównego Miasta takim pomieszczeniem jest sam szczyt wieży Ratusza, na której został zamontowany 37-dzwonowy carillon. Do nieudostępnionych do zwiedzania miejsc wejdziemy również w Twierdzy Wisłoujście, a później w także Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i w Wartowni nr 1 na Westerplatte

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na stronie wirtualne.muzeumgdansk.pl udostępniono siedem pomieszczeń Ratusza Głównego Miasta oraz 15 pomieszczeń Twierdzy Wisłoujście, w tym trzy wyłączone ze zwiedzania. Odwiedzający stronę będzie mógł nie tylko zajrzeć do Wielkiej Sali Rady, czy Wielkiej Sali Wety i wspomnianej wieży. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki jest możliwość przyjrzenia się z bliska XVII-wiecznemu obrazowi Apoteoza Gdańska Izaaka van den Blocke’a.

Od 1970 r., czyli od otwarcia w Ratuszu Głównego Miasta siedziby dzisiejszego Muzeum Gdańska, stanowi bodajże najcenniejszy eksponat w naszych zbiorach. Do złożenia cyfrowego obrazu w przeglądarce internetowej potrzeba było ponad stu zdjęć w wysokiej rozdzielczości

dodaje Waldemar Ossowski 

Bezpośredni link do wycieczek: https://wirtualne.muzeumgdansk.pl/
Wejście jest możliwe również poprzez www.muzeumgdansk.pl i sekcję „Muzeum online”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...