Nie każdy wie, że w Gdyni znajduje się największa w Polsce i jedna ze znakomitszych w Europie kolekcja kart do gry. I wcale nie trzeba być ich użytkownikiem, żeby zachwycić się bogactwem zbiorów zgromadzonych w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Teraz pojawia się dobra okazja, aby nadrobić zaległości i odkryć ten niezwykły świat w towarzystwie przewodniczki. Do wyboru są dwa terminy: 31 sierpnia i 3 września.
Nadarza się idealna okazja, aby wybrać się na wycieczkę szlakiem tajemniczej uliczki, której nie ma na żadnej mapie Gdyni. Znajdziemy ją w budynku dawnej szkoły na terenie gdyńskiego portu. Kiedy tam trafimy, przeniesiemy się do zaczarowanego świata, który zaskoczy nas różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik.
Muzeum Kart powstało jakiś czas temu, ale dotąd nie miało szczęścia. Nadeszła pandemia i zanim na dobre zaczęło funkcjonować – trzeba było je zamknąć dla odwiedzających. Sale wystawiennicze, w których całą ekspozycję starannie zaaranżował twórca kolekcji Andrzej Rzepkowski, pozostały praktycznie nieznane szerszej publiczności. Teraz nadszedł czas, aby to zmienić.
Prezentowane w muzeum talie kart do gry, a także pocztówki, plakaty, zdjęcia, etykiety oraz inne przedmioty to kolekcjonerski skarb, który zdecydowanie warto poznać.
Ciekawostki niezwykłej kolekcji zgromadzonej w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” przybliży uczestnikom zwiedzania Danuta Ślipy, znana i lubiana licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, kobieta z ogromną pasją do zwiedzania i poznawania świata – również tego, który jest najbliżej nas.
Danuta Ślipy od kilku lat realizuje autorski projekt turystyczno-kulturalny „Frajda nad morzem”. We współpracy z Gdynią Rodzinną opracowała m.in. mapę rodzinnego spaceru pt. „Mam marzenie i nie zawaham się je spełnić” i prowadziła liczne spacery tematyczne dla rodzin.
Jest także instruktorką krajoznawstwa PTTK. Współpracuje m.in. z Muzeum Emigracji, Gdyńskim Centrum Filmowym, Gdyńskim Centrum Animacji, Europejskim Centrum Solidarności i Hevelianum.
Jak wziąć udział w zwiedzaniu?
Osoby, które chciałyby wziąć udział w zwiedzaniu, powinny wypełnić formularz na stronie: https://forms.gle/McBQXNaE31mhwmbp6. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.
Do wyboru są dwa terminy:
- środa, 31 sierpnia,
- sobota, 3 września.
Bilety można kupić na miejscu w cenach:
- normalny – 15 zł,
- ulgowy – 13 zł.
- dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.
W dniu zwiedzania uczestnicy spotykają się przed wejściem do muzeum o godz. 11.00. Spacer potrwa około dwóch godzin.
„Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnego Zespołu Szkól Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przy ul. Gołębiej 9 – bocznej od ul. Energetyków.
Do muzeum można dojechać m.in. autobusami linii: R, 104, 128, 134, 150, 152, 173, 182 i 194. Trzeba wysiąść na przystanku „Energetyków” i skierować się do ulicy o tej samej nazwie. Element charakterystyczny: trasa wiedzie wśród wysokich drzew w stronę terminalu kontenerowego. Kiedy miniemy schronisko młodzieżowe, miejsce docelowe znajdziemy w kolejnym budynku po prawej stronie.
Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” to projekt zarządzany przez Fundację „Trefl”, należącą do Grupy TREFL.