Organizują lokalne działania i wydarzenia kulturalne, a także promują i przekazują wiedzę o historii naszego miasta i regionu. To oni ocalają od zapomnienia elementy narodowego dziedzictwa. Z okazji Dnia Muzealnika pracownicy gdyńskich muzeów, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w ostatnim roku, zostali nagrodzeni.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 24 czerwca w Konsulacie Kultury. Wyróżnienia z rąk prezydenta Wojciecha Szczurka odebrało 9 osób.
– Tymi nagrodami chcemy podziękować wszystkim gdyńskim muzealnikom, wszystkim placówkom muzealnym za to, że w tym trudnym, pandemicznym czasie budowały bogatą ofertę. Tworzyły projekty, które sprawiały, że pomimo tego, że wielu gdynian przebywało w tym czasie w domach, to jednak miało żywy kontakt z kulturą. Życzymy naszym muzealnikom, aby od dzisiaj mogli witać swoich gości nie na ekranach komputerów, tylko na żywo, w naszych placówkach, by mieli pasję i radość z tego, że służą wiedzą, doświadczeniem i swoją mądrością gdynianom i naszym gościom – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nagrodzeni podkreślali, jak ważne są dla nich te wyróżnienia.
– Praca muzealnika to coś, co wszyscy kochamy, czym żyjemy i co nas napędza. To zgłębianie historii Gdyni i wszelkie działania popularyzujące kulturę. Ta nagroda jest szczególnie ważna w dobie pandemii, ponieważ ubiegły rok był arcytrudny, jeśli chodzi o przekuwanie tego na nowe grunty i formy dotarcia do odbiorcy. Wszystkie gdyńskie muzea wyszły z tego obronną ręką i szalenie inspirujące jest to, że w pracy muzealnika można przekraczać różne granice – podkreśla Michał Miegoń, rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdyni.
Nagrody otrzymali:
- Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni – za zaangażowanie, kreatywność i gotowość do podejmowania nowych wyzwań zawodowych promujących działalność muzeum i historię Gdyni.
- Rafał Frankowski z Muzeum Miasta Gdyni – za sumienność, inicjatywę i profesjonalizm w pracy związanej z obsługą techniczną muzeum.
- Joanna Gojżewska z Muzeum Emigracji – za zaangażowanie, inicjatywę i koordynację działań online Muzeum Emigracji w Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych na muzealnym profilu Tik Tok.
- Szymon Jocek z Muzeum Emigracji – za zaangażowanie, inicjatywę i koordynację działań online Muzeum Emigracji w Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych na muzealnym profilu Tik Tok.
- Hanna Gryka z Muzeum Emigracji – za zaangażowanie, koordynację oraz pełną pasji pracę przy organizacji wystawy „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”.
- Katarzyna Zarzycka z Muzeum Marynarki Wojennej – za solidność, znakomite wywiązywanie się z obowiązków oraz współtworzenie nowego regulaminu organizacyjnego instytucji.
- kpt. ż.w. Zbigniew Nadolski z Narodowego Muzeum Morskiego – za sumienność, obowiązkowość i dbanie o zachowanie białej fregaty dla następnych pokoleń.
- mł. chor. mar. Hubert Nowak z ORP „Błyskawicy” – za wieloletnią, pełną pasji, rzetelności i zaangażowania służbę na rzecz propagowania historii i tradycji Marynarki Wojennej oraz Gdyni.
- Karol Ciążkowski z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji – za niezłomne szerzenie wiedzy o historii i kulturze motoryzacji.