czwartek, 7 listopada, 2024

Gdyńskie muzea podsumowały rok

W 2022 roku w Muzeum Miasta Gdyni – w związku z toczącą się wojną na Ukrainie – otwarto działającą do dziś świetlicę przeznaczoną dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Z kolei Muzeum Emigracji w ubiegłym roku skoncentrowało swoje działania na zagadnieniu: stereotypy.

Muzealni edukatorzy Muzeum Miasta Gdyni prowadzą w świetlicy zajęcia związane z historią lokalną, projektowaniem i sztuką. Świetlicowe spotkania to również okazja do zgłębiania tradycji ukraińskich – mieszkańcy Gdyni poznawali ukraińską sztukę, uczestniczyli np. w warsztatach plecenia wianków. Za prowiant w świetlicy odpowiada gdyńska piekarnia Gotowała.

Mijający rok dla Muzeum Miasta Gdyni to także czas popularyzacji ekologii, wzmacniania wśród mieszkańców świadomości dbania o nasz ekosystem. We współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk muzealny Ośrodek Edukacji prowadził w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie cykl zajęć związanych ze środowiskiem, zaś Dział Historyczny – popularne spacery po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz wykłady tematyczne.

Wystawa „Ekoekspentarium” poruszała treści związane z ograniczaniem konsumpcji oraz dbaniem o nasze otoczenie, pokazując poważne tematy w formie atrakcyjnych infografik oraz analogowych instalacji.

Nie była to jedyna wystawa związana ze środowiskiem. Ekspozycja MORZE / MIASTO / PORT pokazała siłę morza oraz wpływ jaki wywierało na artystów tworzących w Gdyni.

Kolejna wystawa to „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”. Obie ekspozycje związane były z obchodami stulecia powstania gdyńskiego portu.

To był bardzo dobry rok dla Muzeum Miasta Gdyni. Ich działania zostały docenione na forum ogólnopolskim. Wystawy muzealne zostały czterokrotnie nagrodzone w prestiżowym konkursie „Muzeum Widzialne” NIMOZ. Natomiast interdyscyplinarny projekt „Rok Tadeusza Wendy” został nagrodzony Sybillą – swoistym muzealnym Oscarem.


Muzeum Emigracji w 2002 roku skupiło się na działaniach związanych ze stereotypami. Podczas badań, wystaw i spotkań analizowało je nie tylko w procesach migracyjnych, ale również w sposobach, w jaki są prezentowane.

Ważnym momentem było zaproszenie do roli ambasadorów muzeum młodych aktywistów i influencerów. Zostali nimi Ogi Ugonoh, gdańszczanka nigeryjskiego pochodzenia, artystka i działaczka społeczna oraz Wojtek Sawicki z bloga Life On Wheelz, który zmienia stereotypowe myślenie na temat osób z niepełnosprawnością.

Poza wyborem ambasadorów, w muzeum odbyło się także wiele wydarzeń, prezentujących i łamiących stereotypy. Były to m.in.: spotkanie „Stereotypy. Czego się boimy?”, projekt badawczy o wysoko wykwalifikowanych Polkach za granicą „Femigracja”, rodzinna wystawa „Przeprowadzki”, gra miejska „Podróż przez niepełnosprawność” oraz cykl wystaw czasowych prezentujący prace artystów-migrantów „Suplement”.

Wystawa „Przeprowadzki” jest bezpłatna i potrwa do końca stycznia 2023 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Opowiada ona o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi.

Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.

W zeszłym roku Muzeum Emigracji otrzymało kolejne nagrody: „Lodołamacza” w kategorii „Przyjazna Przestrzeń – Dostępność Cyfrowa” oraz nagrodę specjalną Europejskiej Akademii Muzeów 2022 (European Academy Awards) we współpracy z Micheletti Award i DASA Award za „zrozumienie istotnych tematów dziś i przeszłości, które stanowią wielkie wyzwanie dla demokratycznego społeczeństwa”.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...