środa, 23 kwietnia, 2025

Gdyńskie muzea podsumowały rok

W 2022 roku w Muzeum Miasta Gdyni – w związku z toczącą się wojną na Ukrainie – otwarto działającą do dziś świetlicę przeznaczoną dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Z kolei Muzeum Emigracji w ubiegłym roku skoncentrowało swoje działania na zagadnieniu: stereotypy.

Muzealni edukatorzy Muzeum Miasta Gdyni prowadzą w świetlicy zajęcia związane z historią lokalną, projektowaniem i sztuką. Świetlicowe spotkania to również okazja do zgłębiania tradycji ukraińskich – mieszkańcy Gdyni poznawali ukraińską sztukę, uczestniczyli np. w warsztatach plecenia wianków. Za prowiant w świetlicy odpowiada gdyńska piekarnia Gotowała.

Mijający rok dla Muzeum Miasta Gdyni to także czas popularyzacji ekologii, wzmacniania wśród mieszkańców świadomości dbania o nasz ekosystem. We współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk muzealny Ośrodek Edukacji prowadził w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie cykl zajęć związanych ze środowiskiem, zaś Dział Historyczny – popularne spacery po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz wykłady tematyczne.

Wystawa „Ekoekspentarium” poruszała treści związane z ograniczaniem konsumpcji oraz dbaniem o nasze otoczenie, pokazując poważne tematy w formie atrakcyjnych infografik oraz analogowych instalacji.

Nie była to jedyna wystawa związana ze środowiskiem. Ekspozycja MORZE / MIASTO / PORT pokazała siłę morza oraz wpływ jaki wywierało na artystów tworzących w Gdyni.

Kolejna wystawa to „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”. Obie ekspozycje związane były z obchodami stulecia powstania gdyńskiego portu.

To był bardzo dobry rok dla Muzeum Miasta Gdyni. Ich działania zostały docenione na forum ogólnopolskim. Wystawy muzealne zostały czterokrotnie nagrodzone w prestiżowym konkursie „Muzeum Widzialne” NIMOZ. Natomiast interdyscyplinarny projekt „Rok Tadeusza Wendy” został nagrodzony Sybillą – swoistym muzealnym Oscarem.


Muzeum Emigracji w 2002 roku skupiło się na działaniach związanych ze stereotypami. Podczas badań, wystaw i spotkań analizowało je nie tylko w procesach migracyjnych, ale również w sposobach, w jaki są prezentowane.

Ważnym momentem było zaproszenie do roli ambasadorów muzeum młodych aktywistów i influencerów. Zostali nimi Ogi Ugonoh, gdańszczanka nigeryjskiego pochodzenia, artystka i działaczka społeczna oraz Wojtek Sawicki z bloga Life On Wheelz, który zmienia stereotypowe myślenie na temat osób z niepełnosprawnością.

Poza wyborem ambasadorów, w muzeum odbyło się także wiele wydarzeń, prezentujących i łamiących stereotypy. Były to m.in.: spotkanie „Stereotypy. Czego się boimy?”, projekt badawczy o wysoko wykwalifikowanych Polkach za granicą „Femigracja”, rodzinna wystawa „Przeprowadzki”, gra miejska „Podróż przez niepełnosprawność” oraz cykl wystaw czasowych prezentujący prace artystów-migrantów „Suplement”.

Wystawa „Przeprowadzki” jest bezpłatna i potrwa do końca stycznia 2023 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Opowiada ona o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi.

Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.

W zeszłym roku Muzeum Emigracji otrzymało kolejne nagrody: „Lodołamacza” w kategorii „Przyjazna Przestrzeń – Dostępność Cyfrowa” oraz nagrodę specjalną Europejskiej Akademii Muzeów 2022 (European Academy Awards) we współpracy z Micheletti Award i DASA Award za „zrozumienie istotnych tematów dziś i przeszłości, które stanowią wielkie wyzwanie dla demokratycznego społeczeństwa”.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...