środa, 22 stycznia, 2025

Głośne morderstwo, pożar Rzymu i historia Andów – ciekawy rok w British Museum

British Museum planuje w tym roku trzy duże i bardzo różnorodne tematycznie wystawy. Zwiedzający będą mogli spojrzeć innym okiem na budzące wielkie emocje postacie i wydarzenia historyczne, a także głębiej poznać kulturę, która wywarła duży wpływ na rozwój współczesnego świata.

W kwietniu w muzeum otwarta będzie wystawa „Thomas Becket: morderstwo i ustanowienie świętego”. Zabójstwo Thomasa Becketa w 1170 r. zmieniło bieg historii. Jako posiadacz dwóch najpotężniejszych stanowisk w średniowiecznej Anglii (kanclerza króla Henryka II i arcybiskupa Canterbury) był w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo zobowiązywało go to do jednoczesnej lojalności wobec wieloletniego przyjaciela – króla i wobec duchowego zwierzchnika – papieża. Wystawa upamiętniająca brutalne morderstwo arcybiskupa w katedrze w Canterbury, do którego doszło 850 lat temu, przedstawi burzliwą drogę Becketa od powiernika króla do arcybiskupa, czczonego świętego i, w oczach Henryka VIII, „zdrajcy”. Zaprezentowane na niej będą wyjątkowe eksponaty związane z Becketem, w tym biżuteria, rzeźby i relikwiarze, w których przechowywano jego krew. Znajdą się na niej artefakty z kolekcji muzeum, a także eksponaty z innych europejskich i amerykańskich kolekcji.

Od końca maja w Galerii Wystaw Sainsbury prezentowana będzie wystawa „Neron” (tytuł roboczy). Neron (r. 54–68), ostatni męski potomek pierwszego cesarza Rzymu Augusta, objął tron ​​w wieku zaledwie 16 lat. Podczas swego prawie 14-letniego panowania zamordował własną matkę, swoją pierwszą żonę i – rzekomo – drugą żonę; twierdzono też, że wzniecił wielki pożar Rzymu w 64 r. W czerwcu 68 r., w obliczu buntu dowódców wojskowych, Neron popełnił samobójstwo. Senat rzymski natychmiast usunął jego imię z oficjalnych rejestrów. Wystawa w British Museum podważy tradycyjną narrację „oczernianego cesarza”, badając kontrast między źródłami, które przedstawiają Nerona jako bezwzględnego tyrana, a tymi, które podkreślają jego wielką charyzmę i urok. Dzięki 200 eksponatom, w tym przedmiotom zniszczonym podczas Wielkiego Pożaru i cennym rękopisom, zwiedzający mogą prześledzić dojście młodego cesarza do władzy i przyjrzeć się jego działaniom jako władcy, analizując decyzje, które podjął w okresie głębokich zmian społecznych. Podczas swojego panowania Neron ustanowił stabilne stosunki z największymi rywalami Rzymu, wdrażał ogromne projekty infrastrukturalne i reformy podatkowe, przeprowadzał udane operacje wojskowe i misje dyplomatyczne. Po jego śmierci w Rzymie ponownie wybuchła wojna domowa i niepokoje polityczne, co wywołało dyskusję na temat spuścizny cesarza. Kim więc tak naprawdę był Neron? Niedoświadczonym władcą umiejącym łagodzić konflikty w obliczu politycznej różnorodności czy bezlitosnym matkobójcą – psychopatą?

11 listopada British Museum zaprasza na wystawę „Ancient Peru” (tytuł roboczy). Centralne Andy w Peru, w Ameryce Południowej, to jeden z najbardziej bogatych geograficznie i różnorodnych regionów świata. Wystawa zbiegająca się z 200. rocznicą odzyskania przez Peru niepodległości ukaże historię, wierzenia i osiągnięcia kulturowe różnych ludów, które żyły w tym regionie od 2000 r. p.n.e. do przybycia Europejczyków w 1500 r., a także znaczenie ich dziedzictwa dla współczesnego świata. Wystawa pokaże, że narody żyjące w Andach miały wyjątkowy stosunek do rolnictwa, ekonomii, władzy i wierzeń. Wśród prezentowanych na niej obiektów znajdą się przedmioty ceramiczne, tekstylne, metalowe, drewniane i wykonane z piór sprzed tysięcy lat, pochodzące zarówno z kolekcji British Museum, jak i wypożyczone z muzeów i innych kolekcji w Peru i nie tylko. Wiele z nich po raz pierwszy będzie pokazanych publicznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...