sobota, 23 listopada, 2024

Główna siedziba MOB już po remoncie

Zakończył się remont głównej siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Pochodzący z XVII wieku gmach przy ulicy Gdańskiej 4 został odnowiony i rozbudowany dzięki wsparciu MKDNiS, w ramach środków europejskich.

Cieszę się, że realizacja kolejnego projektu muzealnego dobiegła końca. Gdy zniesione zostaną obostrzenia pandemiczne, nowy gmach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zostanie udostępniony dla miłośników sztuki, którzy będą mogli zapoznać się z efektami wieloletnich prac konserwatorskich i budowlanych. Bydgoski obiekt wpisuje się w nasz projekt „sieci nowoczesnych muzeów”, naszego wiana na 100-lecie odzyskania niepodległości

podkreśla minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński.

Projekt pod nazwą „Remont konserwatorski i rozbudowa obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4” był realizowany w ramach działania 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020” i otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 14,5 mln zł. Obejmował kompleksowy remont konserwatorski oraz rozbudowę zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej 4 oraz zakup wyposażenia dla prowadzenia działalności kulturalnej w zakresie prezentacji sztuki współczesnej i malarstwa. Historyczny gmach, który był pierwszą powojenną siedzibą muzeum, został zamknięty dla zwiedzających w kwietniu 2009 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny i postępującą degradację budynku.


Historia budynku przy ul. Gdańskiej 4 sięga początku XVII wieku, kiedy to w 1614 roku rozpoczęto starania o założenie w Bydgoszczy klasztoru Sióstr Klarysek. W 1615 roku papież Paweł V zatwierdził fundację klasztoru, zalecając w wydanym breve urządzenie klasztoru wraz z kościołem. W tym samym roku rozpoczęto budowę klasztoru.

W XVII wieku klasztor rozbudowano, powstał m.in. ciąg krużganków łączących klasztor z kościołem. Niestety w końcu XVIII wieku, po przejściu Bydgoszczy pod władzę pruską, krużganki zburzono.

W roku 1835 kościół oraz zabudowania klasztorne zostały oficjalnie przejęte przez władze miejskie. Początkowo budynek miał być przeznaczony na szkołę, jednak ostatecznie umieszczono w nim szpital miejski, który funkcjonował do 1937 roku.

W latach 1861-1863 rozdzielono kościół od dawnego budynku klasztornego poprzez wyburzenie łącznika wraz z bramą. W 1878 r. budynek został rozbudowany o dodatkowe skrzydło wzdłuż ul. Gdańskiej i otrzymał jednolitą historyzującą fasadę o formach neorenesansowych i neomanierystycznych według projektu architekta Wilhelma Lincke.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...