czwartek, 24 kwietnia, 2025

Główna siedziba MOB już po remoncie

Zakończył się remont głównej siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Pochodzący z XVII wieku gmach przy ulicy Gdańskiej 4 został odnowiony i rozbudowany dzięki wsparciu MKDNiS, w ramach środków europejskich.

Cieszę się, że realizacja kolejnego projektu muzealnego dobiegła końca. Gdy zniesione zostaną obostrzenia pandemiczne, nowy gmach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zostanie udostępniony dla miłośników sztuki, którzy będą mogli zapoznać się z efektami wieloletnich prac konserwatorskich i budowlanych. Bydgoski obiekt wpisuje się w nasz projekt „sieci nowoczesnych muzeów”, naszego wiana na 100-lecie odzyskania niepodległości

podkreśla minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński.

Projekt pod nazwą „Remont konserwatorski i rozbudowa obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4” był realizowany w ramach działania 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020” i otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 14,5 mln zł. Obejmował kompleksowy remont konserwatorski oraz rozbudowę zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej 4 oraz zakup wyposażenia dla prowadzenia działalności kulturalnej w zakresie prezentacji sztuki współczesnej i malarstwa. Historyczny gmach, który był pierwszą powojenną siedzibą muzeum, został zamknięty dla zwiedzających w kwietniu 2009 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny i postępującą degradację budynku.


Historia budynku przy ul. Gdańskiej 4 sięga początku XVII wieku, kiedy to w 1614 roku rozpoczęto starania o założenie w Bydgoszczy klasztoru Sióstr Klarysek. W 1615 roku papież Paweł V zatwierdził fundację klasztoru, zalecając w wydanym breve urządzenie klasztoru wraz z kościołem. W tym samym roku rozpoczęto budowę klasztoru.

W XVII wieku klasztor rozbudowano, powstał m.in. ciąg krużganków łączących klasztor z kościołem. Niestety w końcu XVIII wieku, po przejściu Bydgoszczy pod władzę pruską, krużganki zburzono.

W roku 1835 kościół oraz zabudowania klasztorne zostały oficjalnie przejęte przez władze miejskie. Początkowo budynek miał być przeznaczony na szkołę, jednak ostatecznie umieszczono w nim szpital miejski, który funkcjonował do 1937 roku.

W latach 1861-1863 rozdzielono kościół od dawnego budynku klasztornego poprzez wyburzenie łącznika wraz z bramą. W 1878 r. budynek został rozbudowany o dodatkowe skrzydło wzdłuż ul. Gdańskiej i otrzymał jednolitą historyzującą fasadę o formach neorenesansowych i neomanierystycznych według projektu architekta Wilhelma Lincke.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...