sobota, 17 maja, 2025

Gnieźnieńskie archiwalia już po konserwacji

W 2015 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej odnaleziono średniowieczne archiwalia kościelne. Właśnie zakończył się kolejny etap ich konserwacji.

Dokumenty pochodzą z obiegowej dokumentacji sądu Konsystorza Generalnego w Gnieźnie. Pochodzą z XV i XVI wieku. Cała odnaleziona w archikatedrze kolekcja liczy ok. 2000 dokumentów. Są podarte i pomięte, bo przez ponad czterysta lat służyły jako wypełnienie tzw. pach sklepiennych nad północną nawą katedry. Po raz pierwszy odkryto je podczas remontu w 1961, ale wtedy zostały odłożone i zapomniane. Ponownie odkryto je w 2015 roku. Stopniowo podlegają konserwacji – udało się już uratować ponad 500 dokumentów.

Zakończone niedawno prace konserwatorskie prowadziła mgr Marzena Szczerkowska. Po przebadaniu, oczyszczeniu, rozprostowaniu oraz uzupełnieniu ubytków każdy dokument trafił do osobnej półprzezroczystej „koperty”. Te umieszczono w bezkwasowych teczkach, a teczki w pudłach.

Jeden z największych w Polsce zbiorów obiegowych, papierowych dokumentów średniowiecznych i wczesnonowożytnych został powiększony o  pięćdziesiąt uratowanych jednostek. Będziemy się starali kontynuować prace inwentaryzacyjne i konserwatorskie w następnych latach. W ten sposób Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie zaoferuje naukowcom zbiór unikatowych świadectw kultury prawnej dawnych wieków

mówi ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Z uratowanych archiwaliów można korzystać w czytelni archiwum. Użytkownicy dostają dostęp do wersji elektronicznej, a naukowcy, na uzasadniony merytorycznie wniosek, mogą korzystać również z oryginałów.

Konserwacja była przeprowadzona dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu dotacyjnego „Wspieranie działań archiwalnych” organizowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych od 2016 r. ze środków przekazywanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotąd w ramach tego konkursu dofinansowano 103 projekty. Przekazane dotacje to ponad 4,8 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...