czwartek, 3 kwietnia, 2025

Górnicze skarby w zasięgu ręki

Według danych Niemieckiego Muzeum Górnictwa w Bochum średnio około 90% wszystkich zbiorów muzealnych nie jest prezentowanych na wystawach stałych. Oznacza to, że w dużej mierze są one niewidoczne dla odwiedzających. Niemieckie Muzeum Górnictwa w Bochum za pomocą digitalizacji 3D tworzy fragmenty tych ukrytych skarbów i w cyfrowej formie udostępnia je wszystkim zainteresowanym.

Cyfrowa technologia 3D coraz częściej pojawia się w naszym codziennym życiu, w tym w filmach, okularach VR używanych do gier czy aplikacjach na smartfony. Z dobrodziejstw tej technologii mogą również korzystać muzea i przy jej pomocy otworzyć się na nowe grupy odbiorców.

Realizowany przez Niemieckie Muzeum Górnictwa projekt jest częścią programu dla muzeów Stowarzyszenia Leibniza. Digitalizacji poddano głównie unikatowe eksponaty związane z techniką, kulturą, życiem codziennym czy nauką o Ziemi. Digitalizacja 3D umożliwia oglądanie obiektu ze wszystkich stron, pod każdym kątem, a także redukcję koloru (faktury), dzięki czemu napisy są bardziej czytelne, a pęknięcia lub wybrzuszenia – lepiej rozpoznawalne. Zdigitalizowane obiekty mogą być prezentowane na różnych wystawach cyfrowych i nie ma tu znaczenia ani czas, ani miejsce czy warunki konieczne do ich transportu.

Skaner 3D wykonuje pięć obrazów na sekundę, a także rejestruje wymiary i kształty. Aby zarejestrować obiekt ze wszystkich stron, należy go kilkakrotnie przeskanować pod różnymi kątami, dotyczy to również przeważnie ukrytego spodu, na którym w przeszłości często notowano numery inwentarzowe. Częściowe nagrania obiektu są ręcznie łączone w całość i sprawdzane pod kątem luk, które należy „wypełnić” kolejnymi zdjęciami, a następnie przekształcić całość w siatkę.

Każdy model 3D jest publikowany na platformie Sketchfab. Zainteresowani mogą go tam dokładnie obejrzeć, a także dowiedzieć się więcej o jego historii. Obiekty można również umieścić za pomocą odpowiedniej aplikacji na przykład we własnym salonie lub… w ogrodzie sąsiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...