niedziela, 22 grudnia, 2024

Grudzień w Galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury

Grudzień w galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury obfituje w premiery. Galeria Elektor zaprasza na wystawę malarstwa Jaśka Balcerzaka, w Galerii Foksal projekt Kojiego Kamojiego i Mirosława Bałki dotyczący Stanisława Cichowicza, w Galerii Test Agnieszka Cieślińskia-Kawecka i Grzegorz Nowicki, a w XX1 Polska jest wszędzie” Igora Przybylskiego. 

GALERIA ELEKTOR
1 GRUDNIA 2022 – 20 STYCZNIA 2023/ MIK, ul. Elektoralna 12 
JASIEK BALCERZAK. NA CHWILĘ WYSZEDŁEM Z LASU.

„W prezentowanym cyklu obrazów zarówno inspiracja jak i zagadnienie plastyczne na którym skupiłem uwagę, są inne od dotychczasowego obszaru w którym się poruszałem. Tym razem nie las jest punktem wyjścia. (…) Najnowsze kompozycje opierają się na temacie rytmu. (…) Temat został zaczerpnięty z rzeczywistości i swój pierwowzór ma w łanach traw, zbóż i trzcinowiskach. Jest to o tyle istotne, że rozwinięcie cyklu ma bezpośredni związek z przestrzenią w której natknąć się możemy na przedstawicieli dzikiej fauny starających się przeżyć w świecie coraz bardziej zmienianym pod nasze, czasem krótkowzroczne potrzeby. Bodźcem który dopełnił zamysł zrealizowania obrazów ze zwierzętami jest obraz, a raczej setki obrazów, które jak żywe jawią się w moich myślach i wspomnieniach, a swoje źródło mają w przepięknych ilustracjach przedstawiających głównie ptaki i ssaki autorstwa mojego Ojca, Alojzego Balcerzaka. Nie aspirując do osiągnięcia podobnego mistrzostwa w przedstawianiu otaczającego nas świata, dążyłem do połączenia w kompozycji malarskiej dwóch elementów: bardziej realistycznego i symbolicznego” tłumaczy Artysta.


GALERIA FOKSAL
1 GRUDNIA 2022 – 21 STYCZNIA 2023
Pamiętając Stanisława Cichowicza. Koji Kamoji, Mirosław Bałka – „Zgnioty”

foto: MIK

„Pamiętając Stanisława Cichowicza” to projekt dedykowany pamięci Stanisława Cichowicza, wybitnego filozofa, tłumacza, poety, artysty zmarłego w 2000 roku. Stanisław Cichowicz związany z kręgiem artystów i krytyków Galerii Foksal, na wielu płaszczyznach, swoje prace pokazywał tutaj na wystawach w 1985,1990 i 1998 roku. Od tytułu ostatniej ekspozycji Cichowicza w Galerii Foksal  – „Zgnioty”, został zaczerpnięty tytuł wystawy przygotowanej przez Kojiego Kamojiego i Mirosława Bałkę. W przestrzeni galerii artyści wspólnie zaaranżowali pokaz dzieł, odnoszący się do osoby, twórczości, myśli i działalności Cichowicza. 

Wystawie towarzyszy książka – katalog w której znalazły się eseje poświęcone Cichowiczowi autorstwa Wiesława Borowskiego, Ewy Burskiej, Pawła Polita, Marii Anny Potockiej, Stefana Szydłowskiego, a także wypowiedzi obu autorów pokazu oraz fragment listu Agnieszki Żuławskiej – Umedy i wybrane teksty bohatera projektu.


GALERIA TEST
14 GRUDNIA 2022 – 20 STYCZNIA 2023
wernisaż: 14 grudnia 2022 godz. 19:00
ALEGORIE I INNE OPOWIEŚCI

foto: MIK

Twórczość graficzna AGNIESZKI CIEŚLIŃSKIEJ-KAWECKIEJ wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W treściach jej grafik widoczne są odniesienia do tradycyjnych sposobów przedstawiania transcendencji i podziw dla fantazji artystów dawnych w zakresie ilustrowania istot i pojęć metafizycznych.

„Przywołując tradycję literacką symbolicznych przedstawień, wiersze Grzegorza Nowickiego swoją filozoficzną strukturą dopełniają treści Alegorii. Wypełniając je osobistym i humanistycznym przesłaniem. Mam nadzieję, że udało nam się stworzyć oryginalny kod wyobrażeń dla abstrakcyjnych pojęć cnót ludzkich” mówi Artystka.

Wystawa grafik Alegorie ukazuje dobre cechy spersonifikowane w 12 wyobrażeniach: Pracowitości, Wiedzy, Sprawiedliwości, Doskonałości, Miłości, Wieczności, Prawdy, Pamięci, Nadziei, Dobroci, Rozumu i Przyjaźni.

Prezentowane prace wykonane są w tradycyjnych technikach graficznych. Elementy porcelanowe – transfer grafiki na starą porcelanę, tworzą rodzaj przestrzennej instalacji. Wiersze stanowią dopełnienie obrazu. Wszystkie formy wypowiedzi artystycznej odnoszą się do poszczególnych personifikacji.


21 GRUDNIA 2022 Premiera 21 grudnia 2022, środa 19:00
ONLINE
PORTRET ARTYSTY ODSŁONA XIV – APOLONIUSZ WĘGŁOWSKI

foto: MIK

Dla Profesora Apoloniusza Węgłowskiego natchnieniem do tworzenia jest wpisana w przyrodę geometria. Artysta, zafascynowany światem geometrii nieeuklidesowych, inspiruje się w swojej sztuce ideą uporządkowanego chaosu – pierwiastków doskonałego porządku w twórczym świecie matematycznej nieścisłości. Węgłowski wydobywa z powszechnych elementów rzeczywistości formy, kolor, lekkość i przestrzeń. W naturze Artysta znajduje przykłady nowych, kolejnych kształtów, na jej podwalinach analizuje współudział linii i konturu oraz światła i barwy, grę akcentów i rytmów.

„Myślę, że sztuka ma lekkość i wirtuozerię skrzydeł sokoła oraz ciężkość woskowych piór Ikara… Jest kojącym wielogłosem lub bitwą na głosy. Ma taką dwojaką moc i za to ją cenię” mówi Apoloniusz Węgłowski.


GALERIA XX1
13 GRUDNIA 2022 – 13 STYCZNIA 2023
WERNISAŻ: 13 GRUDNIA (WT), 18:00
Igor Przybylski „Polska jest wszędzie”

foto: MIK

Igor Przybylski w swojej twórczości od wielu lat zgłębia temat kolei. Tym razem sieć kolejowa i nazwy stacji stały się dla artysty inspiracją do ukazania Polski – jak sam przyznaje – „tzw. drugiej, trzeciej i czwartej kategorii”. Ostatni cykl obrazów z lat 2019-2022, będący swego rodzaju rekonstrukcją nazw stacji kolejowych oraz fotografie ukazujące dworce kolejowe i przejścia podziemne – zabierają odbiorcę w nostalgiczną podróż po Polsce, mocno nadszarpniętej upływem czasu.


„Namalowane tablice nazw stacji wiernie odzwierciedlają powstałe na nich zarysowania, pęknięcia, zacieki, czy pojawiającą się rdzę. Fotografie dworców kolejowych – ukazują ubytki budowli, powybijane czy zabite deskami okna, kruszejące tynki i obdrapane fasady; filmowe obrazy przejść podziemnych – rejestrują złuszczającą się farbę na ścianach, czy pojawiające się graffiti” dodaje Karina Dzieweczyńska – kuratorka wystawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...