czwartek, 22 maja, 2025

Happy Birthday Mr. Pulaski!

Kolejna Noc Muzeów za nami. W tym roku świętujemy 280. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego. Z tego powodu jedno z najważniejszych wydarzeń muzealnych roku zorganizowaliśmy pod hasłem: „Urodzinowa Noc w Muzeum”. Jak na urodzinowe party było bardzo kolorowo i radośnie.

17 maja, w sobotnie popołudnie i wieczór, wareckie muzeum czynne było dla zwiedzających w godzinach 16.00-24.00. W pałacu można było obejrzeć dwie ekspozycje stałe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”, a także specjalną okolicznościową wystawę pn. „Kazimierz Pułaski – z muzealnego sezamu”. Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty znajdujące się na co dzień w muzealnym magazynie. Najcenniejsze z nich to oryginalne listy Kazimierza Pułaskiego z czasów konfederacji barskiej. Wśród rarytasów znalazły się także m.in. „Monitor” z 1771 r. z relacją zamachu na króla Stanisława Augusta, pamiątkowe medale i plakiety poświęcone Pułaskiemu, plakaty i afisze z wydarzeń rocznicowych organizowanych przez środowiska polonijne. Zwiedzającym towarzyszyli pracownicy muzeum i wolontariusze w historycznych strojach z epoki Patrona muzeum. Jedną z osób odwiedzających ekspozycję był Patryk Fajdek – wicewojewoda mazowiecki. Po pałacowych salach oprowadziła go Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Głównym punktów programu „Urodzinowej Nocy Muzeum” był wernisaż wystawy „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. Wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie będzie pokazywana do 24 sierpnia w sali wystaw Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Opiekę kuratorską nad wystawą w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego objęła Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum. Wystawa prezentuje nietuzinowe spojrzenie malarki Magdaleny Shummer na otaczający ją świat natury. Obrazy i wycinanki z blachy pochodzą z kolekcji sztuki Państwowego Muzeum Etnograficznego, ze zbiorów prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. W wernisażu udział wzięli przedstawiciele samorządu: Jan Madej – Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, Andrzej Zaręba – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Cezary Kołodziejski – radny Powiatu Grójeckiego, Agnieszka Radecka – zastępca Wójta Gminy Błędów oraz Ewelina Woźniak i Katarzyna Kulik – radne Rady Miejskiej w Warce. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie reprezentowały – Katarzyna Marzęcka, zastępca dyrektora oraz kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska i Alicja Mironiuk Nikolska.

Po wernisażu obecni goście mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki jazzowej American Jazz w wykonaniu zespołu Joanna Kwaśnik Jazz Quartet. Joannie Kwaśnik – uczestniczce programów X Factor i The Voice of Poland oraz właścicielce fantastycznego głosu soulowo-jazzowego towarzyszyli muzycy: Robert Kamalski – saksofon, Piotr Świętoniowski – instrumenty klawiszowe, Mikołaj Liszowski – perkusja. Zachwycili publiczność wykonaniem utworów z repertuaru takich gwiazd jak: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Aretha Franklin, Stevie Wonder i Lady Gaga. 

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Słodki poczęstunek był smakowitym dodatkiem do aromatycznej kawy serwowanej przez muzealną Café Savannah.

W sobotni wieczór w Kinie Muzeum prezentowany był także cykl filmów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Dzieła utracone”. Zaprezentowano cztery produkcje: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts”, „Salzburska kolekcja zoologiczna” i „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”. Filmy poświęcono niezwykłej historii obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie wojny.

Goście, którzy preferowali bardziej aktywne uczestniczenie w Urodzinowej Nocy mogli udać się na nocny spacer z pochodniami po parku. Historyk Karol Kucharski, przy światłach pochodni, przypomniał historię parku, jego legendy i tajemnice.

Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Kolorowe balony, malowanie twarzy oraz tworzenie urodzinowego tortu z wykorzystaniem kwietnych wycinanek inspirowanych twórczością Magdaleny Shummer wzbudziły radość milusińskich.

Podczas „Urodzinowej Nocy w Muzeum”, oprócz słodkości, pachnącej kawy i aromatycznych herbat oferowanych przez Café Savannah można było skorzystać ze specjalnej oferty kulinarnej Gospodyń z KGW w Boglewicach. Znawcy amerykańskiej kuchni mogli ocenić menu przygotowane przez Amerykański Food Truck: hamburgery, apetyczne hot-dogi i inne przekąski.

Tradycją już stało się, że na Noc Muzeów wydawana jest specjalna gazetka. W tym roku był to „Urodzinowy Kurier Muzealny”. Na jego łamach można było przeczytać m.in. o okolicznościach urodzin naszego patrona, o jego rodzicach chrzestnych, o prezencie jaki od Polski otrzymały USA na swoje 200. urodziny. W gazetce znalazło się też wiele ciekawostek np. o znaczeniu imienia Kazimierz, o postaciach urodzonych w 1745 r., o zabawkach małego Kazia, a także skąd wzięła się słynna piosenka „Happy Birthday”.

Długo będziemy wspominać te nocne urodziny! Mnóstwo wrażeń, wiele atrakcji i wspaniali goście, których nie wystraszyło zimno, ani przelotny deszcz. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej „Urodzinowej Nocy w Muzeum” z przybycie.

Fot. R. Donica, A. Kucharska

Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...