piątek, 22 listopada, 2024

Historia Czech na wystawie w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Pradze otwarto wystawę zatytułowaną Historia XX wieku, która jest wyjątkowa zarówno pod względem zakresu, jak i złożoności. Na prawie 2000 m2, poprzez prawie 1000 eksponatów, opowiada historię nowożytnych Czech – od I wojny światowej po wstąpienie tego kraju do Unii Europejskiej.

Wystawa Historia XX wieku pokazuje rozwój Czech w latach 1914–2004. Zamiast historii politycznej opisuje przemiany społeczne, do jakich doszło w tym okresie. Ekspozycja podzielona jest na 4 podstawowe części: przestrzeń publiczną, tzw. przestrzeń „półpubliczną”, przestrzeń prywatną oraz politykę. Wszystkie te części są ze sobą połączone i przedstawiają życie ludzi w tym okresie, z jego pozytywnymi, ale też często dramatycznymi i tragicznymi momentami. W układzie chronologicznym kamieniami milowymi są lata 1918, 1945 i 1968.

– Muzeum Narodowe otworzyło największą i najbardziej wszechstronną wystawę historii współczesnej, jaką kiedykolwiek stworzono w Czechach. Prawie tysiąc unikatowych obiektów na 2000 m2 opowiada historię burzliwego XX wieku. Pokazuje życie zwykłych ludzi i wydarzenia, które zmieniły bieg świata. Wystawa wykorzystuje najnowocześniejsze narzędzia multimedialne, aby dosłownie „wciągnąć” zwiedzającego w swoją historię. Ma ambicję pokazywać kluczowe wydarzenia naszej współczesnej historii, te pozytywne i negatywne, a także edukować w sposób angażujący i interaktywny – mówi dyrektor generalny Muzeum Narodowego Michal Lukeš.

Niektóre z eksponatów prezentowane są w charakterystycznych środowiskach. Zwiedzający może znaleźć się w okopach I wojny światowej, przespacerować przez kilka stylowo urządzonych mieszkań i wejść do luksusowego salonu krawieckiego. Ekspozycja zawiera wiele rzadkich i unikatowych eksponatów, ale także zwyczajnych przedmiotów, które jednak zmieniały i ułatwiały codzienne życie, takich jak pigułka antykoncepcyjna, remoska czy lodówka.

Do najrzadszych przedmiotów, jakie można znaleźć na wystawie, należą pierwszy czechosłowacki złoty medal olimpijski z 1924 r. gimnastyka Bedřicha Šupčíka czy oryginalny strój sportowy prezydenta Tomáša Garrigu Masaryka. Do najcenniejszych należy kolekcja 9 orderów i odznaczeń, które František Ferdinand d´Este nosił w czasie zamachu 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie.

Wystawa przybliża przeszłość nie tylko poprzez autentyczne eksponaty czy rekonstrukcje historycznych wnętrz mieszkań różnych klas społecznych, ale także wykorzystuje szereg materiałów filmowych, elementy interaktywne i gry.

Muzeum Narodowe nie zapomina również o najmłodszych zwiedzających, a na wystawie przygotowało pokój zabaw dla dzieci, który pokazuje, jakie zmiany zaszły w tym zakresie na przestrzeni XX wieku. Dorośli mogą sobie tutaj przypomnieć gry, które towarzyszyły im przez ich własne dzieciństwo i pokazać dzieciom ulubione zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...