niedziela, 11 maja, 2025

Historia medycyny na wystawie w Muzeum Techniki

Czym jest choroba, a czym zdrowie? Na czym polega dobre leczenie? Jak to się dzieje, że ze strachu przed zakażeniem musimy chronić się przed sobą nawzajem? To tylko kilka z wielu pytań, jakie stawia przed odbiorcami nowa wystawa „Życie i śmierć” w Narodowym Muzeum Medycznym – oddziale norweskiego Muzeum Techniki.

Na niektóre z pytań wystawa odpowiada wprost, inne prowokują do dyskusji. Tematyka jest zróżnicowana: znajdziemy tu niektóre z pierwszych pigułek antykoncepcyjnych, nowoczesne protezy, ale także znacznie starsze eksponaty, takie jak narzędzie do lobotomii i pierwszy norweski inkubator. Wystawa jest szczególnie aktualna dzisiaj, kiedy to zapobieganie chorobom i infekcjom zajmuje tak ważne miejsce w codziennych rozmowach ludzi i relacjach medialnych.

Dwa lata temu podczas wycieczek dla dzieci w wieku szkolnym pytaliśmy je, co to jest epidemia i pandemia. Tylko kilkoro znało odpowiedzi. Dziś tego typu wiedza jest absolutnie powszechna. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena i zapobieganie zakażeniom. Zainteresowanie chorobami i leczeniem jest ogromne

mówi kuratorka i kierownik projektu Ellen Lange.

Na wystawie prezentowane są również filmy, nagrania oraz instalacje interaktywne – wszystko po to, żeby skłonić odwiedzających do głębszego poznania tematu.

Chcemy, aby wystawa „dotykała” i była dotykana. Może to dziwne stwierdzenie w tych pandemicznych czasach, ale można to rozumieć w sensie przenośnym: chcemy, aby wywarła ona wrażenie na ludziach, bez względu na wiek i dotychczasową wiedzę. Ułatwiamy aktywny dialog i rozwój wiedzy

dodaje E. Lange.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...