niedziela, 23 lutego, 2025

Historia niemieckiej farmacji w zbiorach Muzeum Techniki

Niemiecka Fundacja Scheringa przekazała Fundacji Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie zbiory dawnego muzeum firmowego berlińskiego pioniera farmaceutycznego Schering AG.

Wcześniej zbiory firmowego muzeum zwanego „Scheringianum” były na stałe wypożyczone Deutsches Technikmuseum. Część z nich trafiła na otwartą w 2010 roku wystawę „Pigułki i Pipety”.

Niemieckie Muzeum Techniki jest idealną lokalizacją wystawienniczą i magazynową dla ponad 2000 obiektów farmaceutycznych z byłego muzeum firmy Schering AG. Chcemy kontynuować owocną współpracę nawiązaną przy okazji wystawy „Pigułki i Pipety” i cieszymy się, że udało nam się znaleźć rozwiązanie zapewniające szerokiej publiczności stały dostęp do tych zbiorów

mówi dyrektor zarządzająca Fundacji Schering Katja Naie.

Przedstawiciel Rady Dyrektorów Fundacji Deutsches Technikmuseum Berlin Joachim Breuninger podkreśla, że przeniesienie obiektów do muzeum umożliwi muzealnikom prowadzenie badań, a także warsztatów dla uczniów i studentów.

Oryginalny sprzęt laboratoryjny, preparaty i produkty ze zbiorów Scheringianum pozwolą zwiedzającym prześledzić rozwój firmy Schering – od otwarcia pierwszej Zielonej Apteki na Chausseestrasse, do powstania globalnej firmy z siedzibą w Berlinie. W 2006 roku muzealne zbiory firmy zostały przekazane Fundacji Scheringa. W ten sposób zyskała ona dostęp do wyjątkowych pamiątek, ale też była zobowiązana do prowadzenia muzeum, o którym mało kto wiedział i mało kto odwiedzał, bo było położone na terenie dzisiejszej firmy Bayer AG.

Wystawa „Pigułki i pipety”, która powstała we współpracy z Niemieckim Muzeum Techniki, przedstawia historię przemysłu chemicznego i farmaceutycznego oraz ukazuje szczególne znaczenie Berlina jako ośrodka naukowo-badawczego na przykładzie firmy Schering. Od 2010 roku odbyło się tam około 80 warsztatów studenckich i ponad 500 wycieczek; w tym okresie Niemieckie Muzeum Techniki odwiedziło ponad pięć milionów osób.

foto: Deutsches Technikmuseum, CC BY 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...