Muzeum Gdańska rozpoczyna zbiórkę fotografii i pamiątek związanych z historią Oruni, Starych Szkotów, Lipiec i Św. Wojciecha. Najciekawsze z nich będzie można zobaczyć na wystawie plenerowej oraz w publikacji z serii Historie Gdańskich Dzielnic. Pamiątki można przekazywać do 15 maja 2022 roku.
– Tegoroczna, szósta edycja Historii Gdańskich Dzielnic poświęcona zostanie dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce. Wchodzące w jej skład tereny mają długą i ciekawą historię, a ich losy stale przeplatają się z przeszłością Gdańska, którego częścią zostały niespełna sto lat temu – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Od samego początku było dla nas ważne, aby projekt Historie Gdańskich Dzielnic współtworzyli sami mieszkańcy. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem zbieramy fotografie przedstawiające ludzi i wydarzenia związane z dzielnicą. Szczególnie interesuje nas życie codzienne, choć będą dla nas przydatne także przedstawienia wszelkiego rodzaju uroczystości i świąt. Chętnie przyjmiemy mniej lub bardziej znane widoki Parku Oruńskiego. Wartościowe będą również zdjęcia przedstawiające ważne dla lokalnej społeczności miejsca i architekturę.
Opowieść o Gdańsku powstaje przy udziale mieszkańców
Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego prezentowane są dzieje wspólnot lokalnych. Latem każdego roku prezentowana jest wystawa plenerowa, a w następnym interdyscyplinarna książka przygotowana przez naukowców, która opisuje najciekawsze wątki związane z przeszłością naszego miasta. W ramach projektu odbywają się również wykłady, spacery oraz spotkania. Do tej pory w ramach cyklu omówiono dzieje Chełma, Starego Przedmieścia, Nowego Portu, Siedlec oraz, w ostatnim roku, dzielnic Zaspa i Przymorze.
W ramach zbiórki będą przyjmowane zdjęcia oraz przedmioty, które ilustrują historię dzielnicy do końca lat 90. XX wieku. Fotografie w formie skanów oraz zdjęcia pamiątek można wysyłać do 15 maja 2022 roku na adres r.brzezinska@muzeumgdansk.pl. W przypadku pytań możliwy jest także kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-16.00, pod numerem 789 449 661.
Najciekawsze z nich zostaną ukazane na wystawie plenerowej oraz w publikacji naukowej. W tej formie współpracy przy tworzeniu wystawy stałej właściciel przedmiotu jedynie użycza wizerunku przedmiotu i wiedzy z nim związanej.
Pamiątkę i zdjęcie możesz również podarować Muzeum
W ramach udziału w projekcie można także przekazać pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska, dołączając tym samym do jego elitarnego programu.
– Program dla Darczyńców to forma szczególnego uhonorowania osób, które zdecydują się pomóc nam w rozwoju kolekcji związanej z historią Gdańska. Grono Darczyńców obecnie liczy 384 osoby – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Darczyńcy otrzymują prawo do darmowego i nielimitowanego wstępu do oddziałów Muzeum, a osoby im towarzyszące prawo do biletu ulgowego. Darczyńcy otrzymują również upust na książki.
Szósta odsłona wystawy plenerowej Historie Gdańskich Dzielnic zostanie udostępniona latem 2022 roku w wybranych miejscach na terenie dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce.
Uwaga: w projekcie należy zgłaszać przedmioty, które powstały do końca 1999 roku .