poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Historie pisane złotem Bałtyku

Co można zrobić z bursztynem na plaży lub nieużywaną jantarową ozdobą przechowywaną w domu? Opisać ich historię i przekazać do nowego Muzeum Bursztynu! Do 22 sierpnia gdańszczanki i gdańszczanie, którzy przyniosą do punktu informacyjnego kampanii „Zostań turystą we własnym mieście” bursztynową pamiątkę wraz z jej historią, otrzymają karty wstępu do nowego Muzeum Bursztynu oraz karty Darczyńcy Muzeum Gdańska.

Zbiory nowego Muzeum Bursztynu liczą około 2500 obiektów, z czego około 40% zostało podarowane przez osoby prywatne i instytucje. W nowo otwartym muzeum pokazywane i przechowane są dzieła dawnych mistrzów, nowoczesny design, okazałe bryły i ciekawe inkluzje. Wszystko to powstało po to, by opowiadać o historii Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Najwyższy czas, by w zbiorach znalazły się pamiątki wraz z osobistymi historiami jego mieszkańców.

Pierwsze 10 osób, które w dniach 16-22 sierpnia br. przekażą swoją bursztynową pamiątkę wraz z jej historią w Punkcie Informacji Turystycznej przy CH Forum Gdańsk na Targu Siennym, otrzyma kartę Muzeum Bursztynu! Karta uprawnia do nieodpłatnej wizyty dwóch osób w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie aż do końca 2021 r.

Ważne, by znaleziony bursztyn, bądź posiadana bursztynowa pamiątka miała związek z historią Gdańska, np. została znaleziona na jednej z gdańskich plaż, bądź została wyprodukowana w Gdańsku, a jej historia… została spisana na papierze. Poza pamiątką można również przekazać rodzinną fotografię lub dokument.  

Wszystkie przekazane przedmioty zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Gdańska i kolekcji nowego Muzeum Bursztynu.   

We wrześniu wszyscy uczestnicy zbiórki zostaną Darczyńcami Muzeum Gdańska!

W bursztynowej zabawie nie liczy się pośpiech. Wszyscy uczestnicy zbiórki pamiątek, którzy do 22 sierpnia przekażą przedmioty w ramach akcji, w drugiej połowie września zostaną… Darczyńcami Muzeum Gdańska!

Dzięki Karcie Darczyńcy Muzeum Gdańska uczestnicy otrzymają prawo do m.in.:

  • nieodpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska do końca 2022 r.
  • zniżki na wydawnictwa.

Zasady uczestnictwa w akcji

Warunkiem udziału jest pozostawienie pamiątki oraz wspomnień, ale także danych kontaktowych: imienia i nazwiska, adresu mailowego lub telefonu. W przypadku uczestników nieletnich należy również podać wiek. Najmłodszy Darczyńca Muzeum Gdańska ma obecnie 10 lat.

Pozostawione przez uczestników danym osobowym umożliwą we wrześniu kontakt z pracownikami Muzeum Gdańska, którzy przygotują dokumenty związane z przekazaniem pamiątki do zbiorów instytucji. Po ich podpisaniu przez osobę przekazującą pakiet Darczyńcy Muzeum Gdańska:

  • zostanie wysłany przesyłką pocztową
  • będzie go można osobiście odebrać w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.

Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji „Zostań Turystą we własnym mieście” Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w akcji jedynie za zgodą rodziców / opiekunów.

W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia obiektów przekazanych w darze do zbiorów Muzeum Gdańska i kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...