czwartek, 15 maja, 2025

Historyczne polskie mapy trafiły do Muzeum Polskiego w Ameryce

14 września Muzeum Polskie w Ameryce otrzymało cztery oryginalne mapy historyczne Polski z lat 1656-1799. Pochodzą z prywatnej kolekcji historyka Tadeusza Gromady.

MPA otrzymało 4 mapy Polski z lat 1656, 1719, 1730 i 1799. Wzbogacą one istniejącą już kolekcję map w Archiwum MPA. Dar pochodzi od emerytowanego profesora historii europejskiej uniwersytetu w New Jersey City, Tadeusza Gromady – byłego prezydenta i wieloletniego członka zarządu PIASA. Zdecydował się on przekazać kolekcję map, które otrzymał w latach 70-tych od swojego mentora, profesora Oskara Haleckiego, założyciela PIASA, który współpracował z pierwszym kustoszem MPA Mieczysławem Haimanem.

Mapy dotarły do muzeum dzięki zaangażowaniu dr. Alvina M. Fountain’a II, honorowego Konsula RP w North Carolina oraz prezydenta Festiwalu Paderewskiego w Raleigh oraz jego żony, pianistki Brendy Bruce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...