Dziesięć tematycznych spacerów szlakiem zasłużonych gdańszczan i gdańszczanek spoczywających na Cmentarzu Oliwskim to nowa propozycja od Lokalnych Przewodniczek z Oliwy. Swoje subiektywne wybory przedstawiają w czwartej już części „Oliwskich impresji”, bezpłatnej publikacji opowiadającej Oliwę i jej historie. W przewodniku można znaleźć sylwetki ludzi związanych ze sztuką, nauką, szkolnictwem, morzem, Polonią, kościołem, przewodników, żołnierzy czy dawnych gdańszczan. W niedzielę, 6 listopada o godz. 14.00 przewodniczki poprowadzą spacer promujący nowe wydawnictwo.
Tematyczne trasy wspominające zasłużone osoby leżące na oliwskim cmentarzu przygotowało pięć Lokalnych Przewodniczek po Oliwie: Małgorzata Madeńska, Katarzyna Tarnowska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok i Teresa Polonis-Furman.
– Oddajemy w Wasze ręce efekt naszych pierwszych subiektywnych wyborów, które są dopiero początkiem fascynujących poszukiwań. Może i dla Was staną się zachętą do spacerów, wspomnień, indywidualnego odkrywania i zachowania w pamięci ludzi, których obecność wykracza daleko poza związki z konkretnym czasem, miejscem i uwarunkowaniami historii – opowiadają we wstępie autorki.
Czytając czwartą część Oliwskich impresji poznajemy życiorysy i osiągnięcia m.in.: Leona Batora, byłego kierownika Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Zofii Janukowicz-Pobłockiej, śpiewaczki oratoryjno-kantatowej, sopranistki i pedagożki, Marii (Maryli) Płońskiej, działaczki opozycyjnej w okresie PRL, Waltera Taverniera, architekta i budowniczego, który zaprojektował budynek V LO w Oliwie, księdza Jerzego Kuhnbauma zwanego przez wiernych Kargulem, Jerzego Janczukowicza, płetwonurka, założyciela Klubu Płetwonurków Rekin z siedzibą w willi Rekin w Oliwie, Lucyny Falkowskiej – oceanolożki, czy Janiny Paluszkiewicz i Janiny Kudryckiej, wieloletnich nauczycielek V LO w Oliwie.
– Publikacja pomyślana jest w taki sposób, by zainteresowani czytelnicy mogli możliwie łatwo odnaleźć opisane w niej nagrobki. Podajemy numery kwater, rząd i miejsce spoczynku naszych bohaterów i bohaterek. Opisując życiorysy i osiągnięcia dawnych mieszkańców gdańska chcemy zachować ich jak najdłużej w pamięci – mówi Magda Majchrzakowska, koordynatorka Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Oliwie.
Bezpłatny przewodnik można pobrać ze strony sklepu Instytutu Kultury Miejskiej w dziale „cyfrowe”. Egzemplarze fizyczne można odbierać m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 oraz w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Publikacja została wydana w partnerstwie z Fundacją Wspólnota Gdańska.
Spacer Lokalnych Przewodniczek po cmentarzu Oliwskim odbędzie się 6 listopada o godz. 14.00.
– Zapraszamy serdecznie na spacer po Cmentarzu Oliwskim, który jest jak księga gęsto zapisana pojedynczymi biografiami niezwykłych ludzi. Opowiemy o niektórych z nich, o ludziach związanych z kulturą, sztuką, nauką, historią, ludziach, których obecność wykracza daleko poza związki z konkretnym czasem – zapowiada Magda Majchrzakowska.
Liczba miejsc ograniczona. W spacerze może uczestniczyć 25 osób. Zgłoszenia: m.majchrzakowska@wspolnotagdanska.pl, tel. 601057574. Miejsce startu zostanie podane zapisanym osobom. Każdy z uczestników otrzyma drukowany egzemplarz przewodnika „Oliwskie impresje cz. 4. Cmentarz Oliwski”.