100 lat temu w każdym domu przechowywano almanachy – odpowiednik dzisiejszego internetu. Dzięki hojnej darowiźnie Biblioteka Narodowa Australii zdigitalizowała wszystkie almanachy ze swojej kolekcji i udostępniła je za pośrednictwem serwisu Trove.
Almanachy zawierały wszelkiego rodzaju informacje: od prognoz pogody, ważnych dni i dat, przewodników czy informacji medycznych po kroniki wypadków.
Najwcześniejszym zdigitalizowanym almanachem jest 1833 Van Diemen’s Land annual and Hobart-Town almanacks, a najnowszym – Lutheran Yearbook z 1970 roku. Inne udostępnione tytuły to almanachy ogólnokrajowe i stanowe, takie jak Australian Almanac, Pugh’s Almanac, Calvert’s – ilustrowany almanach dla Victorii, Western Australian Almanac i Adelaide Almanack oraz almanachy regionalne i miejskie, takie jak Hunter River Almanac.
Jane Hemstritch, główna patronka i była wiceprzewodnicząca Biblioteki Narodowej, której darowizna sfinansowała ten projekt, powiedziała:
– Jako miłośniczka historii rodziny interesuję się światem, w którym żyli moi przodkowie. Almanachy otwierają nam okno na świat. Są w pewnym sensie internetem swoich czasów, pełnym przydatnych informacji. Możesz się z nich dowiedzieć, jak uprawiać pomarańcze i jaki jest dozwolony czas postoju statków cumujących przy publicznych nabrzeżach, poznać stawki za paczki wysyłane koleją czy poczytać o życiu rodziny królewskiej. Almanachy są nie tylko fascynujące same w sobie, ale też znakomicie odzwierciedlają troski i zainteresowania ówczesnych mieszkańców Australii.
Almanachy były dostępne w wielu różnych formatach: od grubych małych książeczek noszonych w kieszeni płaszcza po duże arkusze, które można było przypiąć do ścian; były również publikowane jako broszury i gazetki. Są teraz dostępne online w kategorii czasopism i biuletynów w serwisie Trove.