środa, 22 stycznia, 2025

Jesienne nowości w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jesienią w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie się działo! Joga, warsztaty z szycia, nowy cykl spacerów i wykładów, klub seniora oraz Międzynarodowe Triennale Tkaniny przyciągające do Łodzi tysiące artystów z całego świata. Tego nie można przegapić!

Nowy sezon kulturalny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapowiada się niezwykle bogato.

Dział Edukacji rusza z jesiennym cyklem warsztatów: „1,2,3 do Muzeum idziesz Ty” ; „3, 4, 5 w Muzeum się wkręć” oraz Warsztatów rodzinnych (6-12 lat). Są to zajęcia przeznaczone dla dzieci (wraz z opiekunami) w trzech grupach wiekowych dopasowane do możliwości percepcyjnych każdej z nich. Na spotkaniach, inspirowanych aktualnymi wystawami, dzieci, pod okiem doświadczonych edukatorów, tworzą, bawią się i uczą kreatywnego podejścia do świata i sztuki.

W wybrane piątkowe popołudnia odbywają się „sPLOTY” – spotkania kreatywne dla młodzieży i dorosłych, podczas których uczestnicy tworzą w tradycyjnych technikach, takich jak haft, malarstwo, rysunek czy makrama.

Joga w muzeum – tego jeszcze nie było!

30 września startują zajęcia jogi dla początkujących. Spotkania odbywać się będą w piątki w godzinach 17-30-18.30 w przestronnej sali warsztatowej Działu Edukacji. Poprowadzi je doświadczona instruktorka Adrianna Rakowska. Każde ze spotkań dostosowane będzie do potrzeb uczestników.

Warsztaty z ukraińską projektantką mody

Od 1 października będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z artystką Yaroslavą Khomenko – przebywającą obecnie na rezydencji w CMWŁ. Khomenko jest właścicielką marki modowej XOMEHKO i działając zgodnie z zasadami etyki, używa metody upcyklingu. Wykorzystywana przez artystkę technika polega na zagniataniu, zgrzewaniu i zszywaniu tkanin pozyskiwanych ze zużytych ubrań.

W każdy czwartek, piątek oraz sobotę października będzie można pod okiem artystki spróbować swoich sił w projektowaniu ubrań. Część z nich zostanie zaprezentowana podczas wystawy w CMWŁ w grudniu tego roku.

„Spod igły” – warsztaty z szycia

„Spod igły” to kolejna nowość w jesiennej ofercie CMWŁ. To cykl zajęć dla wszystkich tych, którzy chcieliby nauczyć się szyć na maszynie albo poszukać inspiracji w twórczym gronie. Pierwsze zajęcia odbędą się 16 października (niedziela) o godz. 14:00. Każdy z uczestników wyjdzie z zajęć z własnoręcznie uszytym i gotowym do użytku przedmiotem!

PUNKT WYJŚCIA – cykl spacerów

Jesień to doskonała okazja do spacerów. Już 2 października o godz. 14:00 razem z CMWŁ będzie można wspólnie pospacerować i poznać ciekawostki związane z historią naszego miasta. Inspiracją do spacerów są łódzkie wątki poruszane na wystawach stałych MIASTO-MODA-MASZYNA oraz „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”

A jeśli nie spacer, to może wykład?

Podczas cyklu wykładów ŁÓDZKIE WĄTKI przybliżymy historię miasta, skupiając się na takich tematach, jak życie i praca w dawnej Łodzi, wielokulturowość, sztuka nowoczesna, secesja czy modernizm. Pierwszy z warsztatów odbędzie się 23 października o godz. 14.00 i dotyczyć będzie historii wyścigu pracy w socjalistycznej Łodzi.

Dla seniorów – KLUB ŁÓDZKICH TOŻSAMOŚCI

Od 20 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rusza Klub łódzkich tożsamości, który zaprasza osoby w wieku 60+ związane z Łodzią oraz zainteresowane historią i tożsamością naszego miasta. Spotkania odbywać się będą dwa razy w miesiącu w wybrane czwartki w zabytkowej willi letniskowej Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej. Będą okazją do wspólnych dyskusji i zawiązania nowych znajomości. Członkowie klubu będą odwiedzać wystawy stałe i czasowe w CMWŁ, wyruszać na spacery poza muzeum, wspólnie oglądać filmy i zdjęcia, rozmawiać z zaproszonymi gośćmi – ekspertami w poruszanych tematach oraz dzielić się swoimi wspomnieniami i refleksjami.


Nowe wystawy

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

8 października 2022 – 15 kwietnia 2023

8 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera się Międzynarodowe Triennale Tkaniny – jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 3 lata. W tym roku przypada jego 17 edycja. 17. MTT towarzyszyć będą inne prezentacje tkaniny artystycznej: Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości oraz 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

„W kratkę” – wystawa rodzinna w willi letniskowej

Od września czynna jest również zabytkowa willa letniskowa w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Dotychczas zamknięta dla zwiedzających, za sprawą nowej wystawy „W kratkę” stała się miejscem, w którym można rodzinnie i nieśpiesznie spędzić czas w otoczeniu obiektów zaprojektowanych przez współczesnych artystów zainspirowanych motywem kraciastej chusty robotniczej.

W willi regularnie odbywają się warsztaty i spotkania przygotowane przez Dział Edukacji CMWŁ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...