środa, 22 stycznia, 2025

Jubileusz Faras – 60-lecie odkrycia katedry w Faras

Jubileusz Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa. Początek 2022 roku to bogaty program wydarzeń naukowych i popularyzatorskich podsumowujących jedno z największych odkryć polskiej archeologii w XX wieku. O misji archeologicznej sprzed 60 lat opowiada jej uczestnik prof. Stefan Jakobielski. Muzeum zaprasza także na koncert muzyki bizantyńskiej oraz na cykl wykładów o dawnych i współczesnych badaniach na terenie średniowiecznej Nubii. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.

Wspomnienia uczestnika wykopalisk

MNW zaprasza do lektury właśnie wydanej książki „Faras. Katedra w piaskach pustyni”. Zawiera ona m.in. znakomite i niepublikowane wcześniej zdjęcia z wykopalisk. Można także zapoznać się z rozmową o książce.

Kuratorka Galerii Faras, dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, a także uczestnik misji w Faras prof. Stefan Jakobielski – „kurier”, który wraz z zabytkami wyruszył w podróż z Sudanu do Warszawy – opowiadają o faraskim odkryciu i roli, jaką odegrało ono w historii archeologii.

W czwartek, 24 lutego, w Kinie MUZ prof. Stefan Jakobielski powie m.in. o pomysłowości polskich badaczy, dzięki której malowidła z Faras mogły zostać bezpiecznie przetransportowane do Polski. Następne czwartkowe spotkania będą poświęcone ikonografii odkrytych malowideł oraz odkrywcy Faras i patronowi muzealnej Galerii – prof. Kazimierzowi Michałowskiemu.

Muzyka w piaskach pustyni

W czwartek 31 marca o godz. 19.30 w Galerii Faras odbędzie się koncert muzyki bizantyńskiej i cerkiewnej w wykonaniu Łukasza Hajduczeni z zespołem chóralnym. To jedna z niewielu okazji, by posłuchać muzyki w otoczeniu chrześcijańskich malowideł z Faras, które przemówią do nas tak jak przed wiekami. Razem z muzykami słuchacze odbędą podróż do zasypanej piaskami katedry sprzed ponad 1000 lat. Liczba miejsc ograniczona.

Od Faras do współczesnych badań

Odkrycie w Faras zapoczątkowało badania nad średniowieczną kulturą nubijską. Stała Galeria Faras to naturalne otoczenie dla spotkań poświęconych najnowszym odkryciom archeologicznym na terenie Nubii. Można tu posłuchać o wykopaliskach w Ghazali i Starej Dongoli w Sudanie prowadzonych przez badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także o badaniach w Banganarti, gdzie odkryto blisko sto malowideł, w tym niezwykłe przestawienie króla nubijskiego w towarzystwie apostołów i archanioła Rafała.

Program MNW i UNESCO dla szkół

W marcu Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Komitet ds. UNESCO zapraszają na program edukacyjno-szkoleniowy o odkryciu Faras. Zajęcia dla uczniów mogą być cennym uzupełnieniem lekcji historii. Zaplanowano także odrębne warsztaty dla nauczycieli. Wszystkie spotkania odbędą się online.

Szczegółowe informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie internetowej Muzeum. Szkoły zapraszamy także do zaplanowania stacjonarnej wizyty w Galerii Faras.


Bilety na zwiedzanie Galerii Faras:

  • dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny
  • dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • normalny – 20 zł.

Bilety upoważniają do zwiedzenia także pozostałych galerii stałych MNW.

We wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. W piątki w godzinach 17.00–20.00 obowiązuje zniżka 50%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...