1 stycznia stanowisko dyrektorki Muzeum Warszawy objęła Karolina Ziębińska-Lewandowska – historyczka sztuki, kuratorka, współzałożycielka Fundacji Archeologii Fotografii. Zastąpiłana tym stanowisku Ewę Nekandę-Trepkę, która pełniła tę funkcję przez osiem lat i była odpowiedzialna m.in. za gruntowną modernizację Muzeum.
mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska.
Karolina Ziębińska-Lewandowska jest doktorem historii sztuki i doświadczoną, wielokrotnie nagradzaną kuratorką. Ma w swoim dorobku wiele wystaw m.in. retrospektywy Dory Maar (2019) i Dawida Goldblatta (2017), czy „Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku” (2008). Przez lata była związana z Narodową Galerią Sztuki Współczesnej Zachęta. Jest współzałożycielką Fundacji Archeologia Fotografii, zajmującej się ochroną i udostępnianiem archiwów po czołowych polskich fotografach. W ramach działań Archeologii Fotografii zainicjowała program „Żywe archiwa”. Była również koordynatorką projektu „Fotorejestr”, a także redaktorką publikacji takich jak: „Kronikarki. Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa”. Od marca 2014 była kuratorką w dziale fotografii w paryskim Muzeum Narodowym Sztuki Nowoczesnej Centre Pompidou w Paryżu.
Muzeum Warszawy pod nowym kierownictwem ma być placówką kładącą duży nacisk na partycypację, otwartość i reagowanie na współczesne problemy miasta. Ma być miejscem, z którego mieszkańcy i mieszkanki stolicy będą mogli czerpać wiedzę o swojej tożsamości. Nowa dyrektor planuje też utworzenie w muzeum Centrum Fotografii prezentującego jego bogate zbiory fotograficzne. Zamierza również wspierać warszawskich artystów, a także kontynuować i zacieśniać współpracę z lokalnymi instytucjami kultury oraz rozszerzać ją, również na arenie międzynarodowej.